''KUDÜS ÖZGÜRLÜĞÜNE KAVUŞAMADAN ORTADOĞU'DA BARIŞ OLMAYACAK"

Rusya'ya bağlı Tataristan Cumhuriyeti'nin Müftüsü Kamil Samigullin: "Kudüs Müslümanların önceliklidir. Kudüs özgürlüğüne kavuşmadan, bütün Ortadoğu'da barıştan bahsetmek mümkün değildir."
02/02/2018 11:50:00
Özel Röportaj Haber

 

Rusya'ya bağlı Tataristan Cumhuriyeti'nin Müftüsü Kamil Samigullin, Diyanet İşleri Başkanlığı'nca düzenlenen ve dünyanın çeşitli bölgelerinden Müslüman ilim adamlarının katıldığı "Vahyin Kutsadığı Şehir: Kudüs" toplantısı için geldiği İstanbul'da, Kudüs ile ilgili Haber Kudüs'e özel açıklamalarda bulundu.

 "Kudüs'e sahip çıkmak bütün Müslümanların vazifesidir"

Kamil Samigullin, Kudüs'ün bütün Müslümanların öncelikli meselesi olması gerektiğine vurgu yaparak, "Ortadoğu'da barışın sağlanması Kudüs'ün özgürlüğüne bağlıdır. Bütün Müslümanların ana gündemi Kudüs ve Mescid-i Aksa olmalı, zira Allah'ın Kur'an'da bahsettiği mukaddes üç yerden bir tanesi Kudüs'tür. Dolayısıyla, Müslümanlar Kudüs'ü sahiplenmeli ve en azından dua ederek Kudüs'e destek vermeli" dedi.

"Kudüs Müslümanların imanından bir parçadır"

Kudüs şehrinin, Peygamber Hazreti Muhammed'in (s.a.s) israya çıktığı yer olduğunu ve Hazreti Muhammed'in 17 sene buraya doğru namaz kıldığını belirten Samigullin, "Kudüs Kur'anı Kerim'de hakkında ayetlerin indiği, aynı zamanda Hz. Peygamberin de birçok hadisinde öneminden bahsettiği bir şehirdir. Buna binaen Kudüs Müslümanların imanından bir parçadır" diye konuştu.

Kudüs meselesinin sadece Filistinlilerin sorunu olmadığını dile getiren Samigullin, "Kudüs bize bir emanettir ve bu emanete sahip çıkmak bizim vazifemizdir. Ortadoğu'da barışın sağlanması Kudüs'ün özgürleşmesini bağlıdır" ifadelerini kullandı.

"Trump'ın Kudüs kararı yanlış ve kabul edilemez"

Öte yandan, ABD Başkanı Donald Trump'ın Kudüs kararıyla uluslararası toplum hiçe saydığını ifade eden Samigullin, "günümüzde, küresel bir dünyada yaşıyoruz, dolayısıyla bir ülkenin uluslararası toplumun ne düşündüğünü hiç dikkate almadan karar alması yanlış ve kabul edilemez. Ayrıca, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi Toplantısında ezici çoğunlukla kabul edilen Kudüs tasarısı Trump kararının yanlış olduğunu göstermiştir" dedi.

02/02/2018 11:50:00
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.