'İSRAİL’İN TELEFERİK PROJESİ KUDUS’Ü YAHUDİLEŞTİRME POLTİKASIDIR'

Mescid-i Aksa İmamı Şeyh İkrime Sabri, İsrail'in Kudüs'te hayata geçirmeyi planladığı teleferik projesinin şehri Yahudileştirme adımlarından biri olduğunu söyledi.
12/11/2019 15:35:00

Mescid-i Aksa İmamı ve Kudüs Yüksek İslam Heyeti Başkanı Şeyh İkrime Sabri, İsrail'in işgal altındaki Kudüs'te hayata geçirmeyi planladığı teleferik projesinin şehri Yahudileştirme adımlarından biri olduğunu söyledi.

"Bu teleferik, bölgenin tarihi dokusuna zarar verecek. İslami eserlere de olumsuz etkisi olacak. Mescidi Aksa'yı ise doğrudan etkileyecek. Çünkü kabinleri Mescidi Aksa'nın çok yakınından geçecek şekilde planlandı ve teleferiği kullanan turistlere dağıtılacak bilgilendirme broşürleriyle de buranın bir Yahudi şehri olduğu mesajı verilecek." diyen Sabri, sıraladığı bu nedenlerden dolayı teleferik projesine karşı olduklarını aktardı.

Sabri, "İsrail, Kudüs'e Yahudi şehri görünümü kazandırmaya çalışıyor." ifadesini kullandı.

Mescid-i Aksa İmamı ve Kudüs Yüksek İslam Heyeti Başkanı Şeyh İkrime Sabri, İsrail'in işgal altındaki Kudüs'te hayata geçirmeyi planladığı teleferik projesinin şehri Yahudileştirme adımlarından biri olduğunu söyledi.

Son 3 yıldır fanatik Yahudilerin Rahmet Kapısı Mescidi'ni hedef aldığına dikkati çeken Sabri, bu grupların Aksa'nın avlusuna girdikten sonra hemen Rahmet Kapısı'nın bulunduğu doğu bölgesine yöneldiklerini söyledi.

İsrail Kamu Güvenliği Bakanı Gilad Erdan'ın "Yahudilerin de ibadet etmeleri için Tapınak Tepesi'ndeki (Mescid-i Aksa) statükonun değiştirilmesi lazım." şeklindeki açıklamasını hatırlatan Sabri, "Sayıları her geçen gün artan fanatik Yahudilerin yaptığı bu baskınların hedefi, Mescid-i Aksa'daki statükoyu değiştirmek." diye konuştu.

- Teleferik projesi

Yerel basında çıkan haberlere göre, proje kapsamında inşa edilecek teleferik hattının Kudüs'teki Zeytin Dağı'ndan başlayarak Mescid-i Aksa'nın sınırları yakınından geçmesi öngörülüyor.

İsrailli bakanlar, geçen hafta, İsrail'in Doğu Kudüs'te Ağlama Duvarı (Burak Duvarı) alanına ulaşım için hayata geçirmeyi planladığı teleferik projesinin finanse edilmesini onaylamıştı.

Filistin ve İsrail insan hakları örgütleri ise projeye karşı İsrail Yüksek Mahkemesine başvuracaklarını duyurmuştu.

Filistinliler, söz konusu projeyi İsrail'in hız kesmeden sürdürdüğü işgal altındaki Kudüs'ü Yahudileştirme politikasının bir parçası olarak görüyor.

Projenin ayrıca Mescid-i Aksa'nın yakınından geçeceği için kutsal mekanların ve vakıf arazilerinin ihlali olduğu belirtiliyor.

12/11/2019 15:35:00
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.