'SABRİ'NİN AKSA'DAN UZAKLAŞTIRILMASI MÜSLÜMANLARA SAYGISIZLIKTIR'

Filistin İslami Cihad Hareketi'nin üyesi El-Hindi, Mescid-i Aksa hatibi İkrime Sabri'nin Aksa'dan uzaklaştırılmasının Müslümanlara yönelik saygısızlık olduğunu ifade etti.
23/01/2020 19:56:00

Filistin İslami Cihad Hareketi'nin Siyasi Birim üyesi Dr. Muhammed El-Hindi, İsrail işgal rejiminin Mescid-i Aksa hatibi Şeyh İkrime Sabri'nin Mescid-i Aksa'dan uzaklaştırılması kararına tepkisini dile getirerek bunun ilim adamlarının, davetçilerin ve murabıtların Mescidi Aksa'dan uzak tutulması amacıyla gerçekleştirilmiş saygısızca bir girişim olduğunu ifade etti.

El-Hindi, yaptığı basın açıklamasında; "Şeyh Raid Salah'ın uzaklaştırılmasından ve hapsedilmesinden sonra Şeyh Sabri'nin Mescid-i Aksa'dan uzaklaştırılması Müslümanların kutsallarına ve dini önderlerine karşı büyük saygısızlık, ümmetin Kudüs'teki ve Aksa'daki haklarını savunanın sesinin susturulması için atılmış bir adım, Mescidi Aksa'nın paylaştırılması ve onun mahremiyetine dokunmak için bir hazırlıktır" dedi.

El-Hindi, dünyanın her tarafındaki Müslümanlardan siyonist düşmanın bütün bu uygulamaları, peygamberlerinin isra mekanıyla ilgili aşırılıkları karşısında öfkelerini dile getirmelerini istedi.

El-Hindi, Filistin'deki direniş gruplarından da karara karşı daha sert bir tavır sergilemelerini, Kudüs'ü ve Mescid-i Aksa'yı savunmanın sembolü durumundaki Şeyh İkrime Sabri'yi hedef alan tutuma karşı durmalarını istedi.

Filistin'de İkrime Sabri'nin Mescid-i Aksa'dan uzaklaştırılması kararını protesto amacıyla yarın sabah namazında Mescid-i Aksa'da ve El-Halil'deki Hz. İbrahim Camisi'nde 'Büyük Sabah Namazı' adıyla geniş katılımlı birer buluşma gerçekleştirilecek. Yarınki sabah namazı buluşmasına on binlerce kişinin katılması bekleniyor.

Şeyh İkrime Sabri'nin Mescid-i Aksa'dan uzaklaştırılması kararına karşı Türkiye'de de muhtelif sivil toplum kuruluşlarının öncülüğünde yarın sabah namazında 'Umut Cuması' adıyla farklı şehirlerde farklı camilerde buluşmalar gerçekleştirilerek protesto gösterileri düzenlenecek. İstanbul'da da yarın sabah namazında Fatih Camisi'nde buluşma gerçekleştirilecek.

Kaynak: Filistin Enformasyon Merkezi

23/01/2020 19:56:00
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.