ABD'de Google ve Amazon binaları önünde İsrail'e destek vermelerine karşı gösteriler

ABD'de Google ve Amazon şirketlerinde çalışan elemanlar, teknoloji alanında çalışan muhtelif kişiler ve sivil toplum kuruluşlarının elemanları, İsrail işgal rejimine casusluk alanında teknolojik destek vermelerini protesto amacıyla bu
10/09/2022 11:22:00

Gösterilerin dün San Francisco, New York, Seattle, Atlanta, Silikon Vadisi, Kaliforniya, Durhan ve Kuzey Karolina başta olmak üzere muhtelif şehir ve semtlerde düzenlendiği bildirildi.

Göstericiler Google'dan İsrail işgal rejimiyle imzaladığı 1.2 milyar dolarlık Nimbus anlaşmasını iptal etmesini istedi. Bu anlaşmayla işgal rejiminin ordusunun ve polisinin yeni güvenlik unsurlarıyla donatılacağı ifade ediliyor.

Gösterilerde Google'daki görevinden istifa eden eski Eğitim Ürünleri Pazarlama Müdürü Ariel Koren de konuşma yaptı ve kendisinin Nimbus Anlaşması'na itiraz etmesinden dolayı şirketin kendisinden intikam almak istediğini ve bu yüzden Brezilya'ya sürgün edilmesinin istendiğini dile getirdi.

Gösterilerin Google Çalışanları Birliği ve Irk Ayrımcısı Teknolojiye Hayır Örgütü'nün çağrısıyla düzenlendiği bilgisi verildi.

Google'un Eğitim Ürünleri Pazarlama Müdürü Ariel Koren, İsrail işgal ordusuyla bir milyar dolarlık bir anlaşmaya imza atmaması sebebiyle gördüğü baskılar karşısında istifa etmişti.

Kendisi de yahudi bir aileden gelen Koren, Filistinlilerin takibini ve İsrail yerleşim merkezlerinin genişletilmesini kolaylaştıran Nimbus projesine karşı olduğunu dile getirmişti.

Koren, şirkette çalıştığı sürece Filistin'deki insan hakları ihlallerine suskun kalınmasına itirazda bulunan Filistinlilerin, yahudilerin, Arapların ve Müslümanların kasıtlı olarak susturulduğuna hatta onlara karşı intikam derecesine varan tavırlarda bulunulduğuna şahit olduğunu ifade etmişti.

Koren, Google'un işgal ordusuyla ve işgal hükümetiyle çıkar hesaplarını muhafaza etmek suretiyle çalışanlarının üzerinde bir korku ortamı oluşturmakta başarılı olduğunu vurgulamıştı.

10/09/2022 11:22:00
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.