Batı Şeria ve Kudüs'te 36 okul yıkım tehdidiyle karşı karşıya

Ramallah'taki Eğitim ve Öğretim Bakanlığı adına açıklama yapan Sadık El-Hadur bugün yahudi yerleşim merkezlerinin hizasında bulunan 36 okulun yıkım tehdidiyle karşı karşıya olduğunu ve bunlardan 6'sının Kudüs'te bulundu
05/08/2022 15:34:00

El-Hadur, işgal yönetiminin son dönemde okullara yıkım ihtarı gönderme işlemlerini artırdığına dikkat çekti.

El-Hadur, bu uygulamanın özellikle El-Halil'in güneyindeki Mesafir Yatta bölgesinde ve Kudüs vilayetinde eğitim kurumlarını kıskaca alma ve buraların ahalilerini göçe zorlama politikalarıyla paralel bir şekilde ilerlediğini dile getirdi.

Bir yandan Filistinlilerin evlerini genellikle "ruhsatsız" olduğu gerekçesiyle sürekli yıkmaya devam eden işgal rejimi son dönemde özellikle eğitim kurumlarını hedef almaya başladı. Geçtiğimiz perşembe günü Kudüs'te, eğitim programlarında İsrail ve ordusu aleyhine propaganda yapıldığı iddiasıyla 6 okulun ruhsatını iptal etmişlerdi. Haberlerde ruhsatları iptal edilen okulların İman Okulları grubunun Beytu Hanina'daki beş ayrı şubesi ile Es-Suvvane Mahallesi'nde İbrahimiyye Külliyesi Okulu olduğu belirtildi. Bunlardan İman Okulları grubuna giren 5 okulda 1755, İbrahimiyye Külliyesi'nde ise 288 öğrencinin okuduğu bilgisi verildi.

05/08/2022 15:34:00
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.