BİRİNCİ İNTİFADA'DAN İTİBAREN 343 BİN FİLİSTİNLİ GÖZALTINA ALINDI

8 Aralık 1987 tarihinde Birinci İntifada'nın başlamasından bu yana toplam 343 bin Filistinli gözaltına alındı.
08/12/2019 20:50:00

Filistin Esirleri Araştırmaları Merkezi tarafından taşlı intifada olarak da isimlendirilen Birinci İntifada'nın başlamasının 32. yıl dönümü münasebetiyle yapılan açıklamada işgalci İsrail'in 8 Aralık 1987 tarihinde başlayan intifadanın başlamasından bu yana toplam 343 bin Filistinliyi tutukladığını dile getirdi. 

Filistin Esirleri Araştırmaları Merkezi yaptığı açıklamada tutuklama politikasının işgal rejiminin Filistinlilere karşı yaygın bir şekilde uyguladığı bir politika olduğu vurgulanarak 1948'den bu yana tutuklanan Filistinlilerin sayısının bir milyonu bulduğuna dikkat çekildi. Açıklamada işgal rejiminin bu politikasının Filistin halkını boyun eğmeye, vatanını özgürleştirinceye kadar mücadele konusundaki kararlılığından vazgeçmeye zorlamada başarılı olamadığı ifade edildi. 

Açıklamada işgal rejiminin Filistinlilere yönelik tutuklamalarının artık gündelik olay haline geldiği belirtilerek işgal rejiminin tutuklanan Filistinlileri sığdırabilmek için birçok hapishane ve tevkif merkezi açtığı ifade edildi. 

Filistinli esirlerin çok kötü şartlarda tutulduklarına işaret edilen açıklamada birinci intifada döneminde hapishanelerin şartlarının bugünkünden çok daha kötü olduğu belirtildi. 

Kaynak: Filistin Enformasyon Merkezi

08/12/2019 20:50:00
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.