BÜYÜK DÖNÜŞ YÜRÜYÜŞÜ: 112 ŞEHİT, 13 BİN YARALI

Abluka altındaki Gazze sınırında 30 Mart’tan bu yana devam eden "Büyük Dönüş Yürüyüşü" gösterilerinde 112 Filistinli şehit oldu, 13 binden fazla Filistinli ise yaralandı.
22/05/2018 11:05:00

 

10 yıldır devam eden İsrail ablukası altındaki Gazze sınırında Filistinlilerin “Toprak Günü” münasebetiyle başlattığı ve 30 Mart’tan bu yana devam eden “Büyük Dönüş Yürüyüşü” gösterilerinde işgalci İsrail askerlerinin ateş etmesi sonucu 112 Filistinli şehit oldu, 13 binden fazla Filistinli ise yaralandı.

Filistin Sağlık Bakanlığı tarafından yayınlanan rapora göre, işgalci İsrail güçlerinin 30 Mart’ta başlayan "Büyük Dönüş Yürüyüşü" gösterilerine katılan Filistinlilere karşı insanlık dışı saldırılar yapması ve aşırı güç kullanması sonucu şimdiye kadar 112 Filistinlinin şehit olduğu, 13 bin 198 Filistinlinin de yaralandığı belirtildi.

Raporda ayrıca, şehit olan 13 Filistinlinin on sekiz yaşından küçük olduğu kaydedildi.

Öte yandan, raporda, 7 bin 618 Filistinlinin vücudun değişik yerlerinden yaralandığı kaydedilirken, 5 bin 572 Filistinlinin gaz nedeniyle boğulma tehlikesi geçirdiği aktarıldı. Bunun yanı sıra, raporda, yaralılardan 2 bin 96’sının çocuk ve 1029’unun da kadın olduğu, 332 yaralının durumu ağır olduğu ifade edildi.

Diğer taraftan, Filistin İşgal Suçlarını Takip Heyeti Başkanı İmad el-Baz, yaptığı açıklamada, işgalci İsrail'in Gazze sınırında göstericilere açtığı ateşte yaralanan 54 Filistinlinin bitkisel hayatta olduğunu açıklamıştı.

Büyük Dönüş Yürüyüşü

Filistinliler, Toprak Günü'nün 42'nci yılı kapsamında 30 Mart Cuma gününden bu yana abluka altındaki Gazze Şeridi'nin işgalci İsrail sınırında barışçıl gösteriler düzenliyor.

İsrail askerleri ise “sürgün edildikleri topraklarına geri dönmeyi ve 2006’dan beri Gazze’ye uygulanan hukuksuz ablukanın kaldırılmasını” talep eden sivil halkın üzerine gerçek mermilerle ateş açıyor.

Direnişin sembolü: Toprak Günü

İşgalci İsrail, 30 Mart 1976'da Filistinlilere ait binlerce dönüm araziye el koymuştu. Filistinliler olayı protesto etmek için genel grev yapmış, İsrail güçlerinin Dir Hana beldesinde göstericilere ateş açması sonucu 6 kişi ölmüş, yüzlerce kişi yaralanmıştı. Bu nedenle Filistinliler her yıl 30 Mart'ta işgale karşı etkinlikler düzenliyor.

1976 olayları İsrailli yetkililerle Filistinli kitleler arasında ilk çatışma olması sebebiyle büyük önem taşıyor.

Toprak Günü olarak anılan bu olay, İsrail'le Filistin arasındaki çatışmanın kaynağı olan toprak konusunda Filistinlilerin sebatının simgesi olarak görülüyor.

Filistin Toprak Günü'nün geçmişi "Nekbe" olarak bilinen 1948'de İsrail'in kurulması ve sonrasındaki olaylar zincirine kadar uzanıyor.

 

22/05/2018 11:05:00
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.