DÜNYADA MİLYONLARCA MÜSLÜMAN RAMAZAN BAYRAMI'NI KUTLUYOR

Dünyanın bir çok ülkesinde yaşayan milyonlarca Müslüman Ramazan Bayramı'nın ilk gününde bayram namazı için camileri doldurdu.
04/06/2019 13:20:00

Dünyanın bir çok ülkesinde yaşayan milyonlarca Müslüman Ramazan Bayramı'nın ilk gününde bayram namazı için camileri doldurdu.
Avusturya'nın başkenti Viyana'da yaşayan Müslümanlar, bayram namazını camilerde eda etti.

Müslümanlar, bayram namazı için sabahın ilk saatlerinden itibaren Diyanet İşleri Başkanlığına bağlı Avusturya Türk Kültür Sosyal Yardımlaşma Derneği (ATİB) Merkez Camisi'ni doldurdu.

Namaz öncesi Suriye ve Filistin başta olmak üzere İslam coğrafyasında yaşanan sorunların giderilmesi, kan ve gözyaşının bir an evvel dinmesi için dualar edildi.Bayram namazı kılındıktan sonra Viyana Din Hizmetleri Müşaviri İbrahim Yazar, hutbe okudu. Duaların ardından Müşavir Yazar ve Türkiye'nin Viyana Büyükelçisi Ümit Yardım, cemaatle bayramlaştı. Cami çıkışında gurbetçiler, Türkiye'deki yakınlarını arayarak bayramlarını tebrik etti.

Öte yandan ülkenin İslami mimariyle inşa edilen tek camisi Viyana İslam Merkezi’nde ise çeşitli etnik gruplardan binlerce Müslüman bayram namazını kılmak için bir araya geldi.

Polisin geniş güvenlik önlemleri aldığı camiye Müslümanların gösterdiği yoğun ilgi, renkli anların yaşanmasına yol açtı.

Almanya'nın başkenti Berlin'de ve Köln şehrinde Müslümanlar, Ramazan Bayramı namazını kılmak için camileri doldurdu.

Balkan ülkeleri Bosna Hersek, Sırbistan, Hırvatistan, Kuzey Makedonya, Kosova ve Arnavutluk'ta yaşayan milyonlarca Müslüman, Ramazan Bayramı'nın habercisi bayram namazını kılmak için camilere akın etti.

Bosna Hersek'in başkenti Saraybosna'daki tarihi Gazi Hüsrev Bey Camisi, bayram namazını kılmak isteyenlerle dolup taştı.

Balkanlar'ın en küçük ülkesi olarak değerlendirilen Karadağ'da da Ramazan Bayramı coşkuyla karşılandı. Başkent Podgorica'daki Osmanagic Camisi başta olmak üzere ülke genelindeki 130 camide bayram namazı kılındı. 

Kosova'nın başkenti Priştine'deki Müslümanlar da bayram namazı için tarihi Fatih Sultan Mehmet Camisi'ne akın etti. 

 

Irak'ın Kerkük kentinde, bayram namazı için camileri dolduran vatandaşlar, ülkenin barış ve huzuru için dua etti.

Rusya’nın başkenti Moskova'da bayram namazı için camilere sığmayan binlerce Müslüman, caddelerde saf tutmak zorunda kaldı.

Kaynak:AA

 

04/06/2019 13:20:00
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.