Esirlerin İşleri Heyeti: İşgal yönetimi Mart ayında 195 idari tutuklama kararı verdi

Esirlerin ve Özgürleştirilenlerin İşleri Heyeti dün (4 Nisan Pazartesi) yaptığı açıklamada İsrail işgal rejiminin geçtiğimiz Mart ayı içinde 195 Filistinli hakkında idari tutuklama kararı verdiğini, bunlardan 107'sinin yeni, kalanl
05/04/2022 13:46:00

Esirlerin ve Özgürleştirilenlerin İşleri Heyeti dün yaptığı açıklamada İsrail işgal rejiminin geçtiğimiz Mart ayı içinde 195 Filistinli hakkında idari tutuklama kararı verdiğini, bunlardan 107'sinin yeni, kalanlarının ise eski idari tutukluların sürelerini uzatma şeklinde olduğunu ifade etti.

İşgal zindanlarındaki idari tutuklular bu yılın başından itibaren, işgal rejiminin idari tutuklama uygulamasını protesto amacıyla duruşmalara çıkmayı boykot eylemi başlatmıştı ve bu eylemlerini sürdürüyorlar. 

İsrail işgal rejiminin Filistinlilere yönelik olarak kullandığı "idari tutuklama" uygulamasına göre bir işgal yargıcı herhangi bir suçlama yapmadan ve dava dosyası açmadan bir Filistinliyi altı ay süreyle hapse atabiliyor ve tutukluluğunu yine hiçbir gerekçe ileri sürme ihtiyacı duymaksızın altı aylık sürelerle on kez uzatabiliyor. On kez uzatmanın tamamlanmasından sonra serbest bırakması gerekse bile, tutuklu bir süre serbest bırakıldıktan sonra işgal güçlerinin birkaç gün içinde onu yeniden idari tutuklu olarak hapse atmaları imkanı var. Bu da işgal yargısına, bir Filistinliyi sadece beş yılda bir ev ziyareti izni vermek suretiyle yargısız bir şekilde müebbet hapse mahkum etmesine imkan veriyor.

Halen işgal zindanlarında 500'den fazla idari tutuklu bulunduğu tahmin ediliyor. Bu da işgal zindanlarındaki esirlerin %10'una tekabül ediyor.

05/04/2022 13:46:00
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.