Eski bir İsrailli yetkili: Gazze'ye yönelik son savaşta Hamas zafer kazandı

İsrail işgal ordusunda daha önce general olarak görev yapmış olan Matan Vilnai, İsrail işgal devletinin Gazze'ye yönelik son saldırısında, Hamas'ın askeri yönden yer almamasına rağmen diplomatik yönden zafer kazandığını ifade
18/08/2022 10:54:00

Siyonistlere ait Jerusalem Post isimli gazetede dün (16 Ağustos Salı) yayınlanan siyasi analizinde Vilnai, İsrail işgal yönetimine Hamas'ı zayıflatması ve Gazze'de gücünü artırması için Ramallah'taki Abbas yönetimine destek vermesi çağrısında bulundu.

Siyonistlerin aynı zamanda ileri gelen politikacılarından olan Vilnai analizinde, Hamas'ın Gazze'de kontrolü elinde bulunduran bir hareket olması münasebetiyle son savaşın onun konumunu daha da güçlendirdiğini ve yükselttiğini dile getirdi.

Vilnai, Hamas'ın diplomatik alanda gücünü artırmasında İsrail işgal rejiminin yıllardan beri izlediği yanlış politikanın önemli rolü olduğunu vurguladı. Bunun neticesinde Hamas'ın gözardı edilmesi mümkün olmayan bir merkezi konuma yerleştiğini dolayısıyla ileride herhangi bir diplomatik düzenlemenin de parçası olacağını vurguladı.

Vilnai, Hamas'ın Gazze'deki egemenliğini kaybetmesi için İsrail'in ve bölge ülkelerinin onu zayıflatmak, Filistin Yönetimi'nin ise gücünü artırmak için çalışmaları gerektiği uyarısında bulundu.

Vilnai, kendince Gazze'nin yaşanılabilir bir bölge olması için güçlü ekonomik programlar uygulanması gerektiği iddiasında bulundu.

İsrail işgal güçlerinin Gazze'ye yönelik olarak 5 Ağustos Cuma günü, herhangi bir gerekçe olmaksızın tamamen hayali bir senaryodan yola çıkarak ve İslami Cihad Hareketi'nin Cenin'deki liderlerinden Bessam Es-Sa'di'nin esir edilmesine karşı bu hareketin de misilleme yapabileceği endişesi taşıdıkları iddiasıyla başlattıkları ve üç gün süren vahşi saldırılarında şehit olanların sayısı 49'u, yaralananların sayısı ise 360'ı buldu. Şehit olanların 17'sinin, yaralıların da yaklaşık üçte birinin çocuk olduğu bilgisi verildi.

Hükümet İletişim Bürosu tarafından yapılan açıklamaya göre ikamet için kullanılan 9 bina tamamen yıkılırken, 1500 ikamet birimi (daire veya müstakil ev) zarar gördü. Bunlardan 16'sı tamamen yerle bir oldu. 71 tanesi kullaılamaz hale geldi. 1400 tanesi de orta ve yüksek düzeyde kısmen zarar gördü.

Mısır'ın aracılığıyla 7 Ağustos Pazar gecesi 23.30'dan itibaren ateşkes başlatıldı.

18/08/2022 10:54:00
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.