Fanatik Yahudilerin Aksa'ya Baskınları Engellensin

Lübnan merkezli Beynelmilel Kudüs Vakfı, Yahudi bayramlarında fanatik Yahudilerin Mescid-i Aksa'ya müteveccih baskınlarının yasaklanması çağrısında bulundu.
20/09/2020 19:08:00

Lübnan merkezli Beynelmilel Kudüs Vakfı, Yahudi bayramlarında fanatik Yahudilerin Mescid-i Aksa'ya müteveccih baskınlarının yasaklanması çağrısında bulundu.

Vakıf Başkanı Ahmed Ebu Halebiyye, Gazze Şeridi'nde düzenlenlediği basın buluşmasında, Yahudi bayramını gerekçe ederek Mescid-i Aksa'ya baskın tertip etmek isteyen fanatik Yahudileri püskürtmek için Kudüs milletini bugünden itibaren Aksa'ya gidip orada kalmaya davet ettiklerini söyledi.

Yahudilerin Yom Kippur Kefaret günü ve Sukot Bayramı'nı Kameriyeler Bayramı gerekçe ederek Mescid-i Aksa'da ayin yapmalarını "riskli bir adım" olarak nitelendiren Ebu Halebiyye, bu cins ayinlerle buranın Yahudiler için manevi bir merkez haline getirilerek Aksa'nın devrilmesine ve üzerine Yahudi tapınağı inşa edilmesine taban hazırlanmaya çalışıldığını ifade etti.

İbrani takvimine göre, bu sene 18 Eylül'e denk gelen Yahudilerin en mukaddes günü Yom Kippur ve 27 Eylül'e kadar devam edecek Sukot Bayramı nedeniyle fanatik Yahudiler, "Tapınak Tepesi" olarak adlandırdıkları Mescid-i Aksa'ya müteveccih baskın çağrıları yapıyor.

Daha evvel Kudüs İslami Vakıflar Yönetinin izni dahilinde Mescid-i Aksa'yı ziyaret eden Yahudiler, 2003'deri bu yana Vakıflar Yönetinin hakimliğini ihlal eden İsrail'in tek taraflı kararı çerçevesinde polis eşliğinde Müslümanların mukaddes mabedine giriyor.

İsrail makamlarının bu tek taraflı kararını tanımayan Kudüs İslami Vakıflar Yöneti, Müslümanların hakimliğini ihlal edici bu cins girişleri baskın olarak nitelendiriyor.

Kaynak: AA

20/09/2020 19:08:00
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.