FİLİSTİN İSLAMİ CİHAD HAREKETİ'NİN YENİ LİDERİ BELLİ OLDU

Filistin İslami Cihad Hareketi Genel Sekreterliğine Ziyad en-Nahale seçildi.
28/09/2018 13:59:00

Filistin İslami Cihad Hareketi Genel Sekreterliğine Ziyad en-Nahale seçildi.

İslami Cihad Hareketi Sözcüsü Davud Şihab, Gazze'nin doğu sınırında düzenlediği basın toplantısında, hareketin Ramazan Abdullah Şallah'ın halefi olarak Nahale'yi seçtiğini belirtti.

Şihab, Siyasi Büro üyeliklerine de Ekrem el-Acuri, Muhammed Hindi, Yusuf El-Hasayine, Velid Katati, Muhammed Hamid, Enver Ebu Taha, Abdulaziz el-Minavi, Nafiz Azzam ve Halid El-Bataş'ın seçildiğini aktardı.

Bazı üyelerin isimlerinin ise işgal altındaki topraklarda, Batı Şeria'da, Kudüs'te ve hapishanede bulundukları için güvenlik nedeniyle açıklanmadığını söyleyen Şihab, seçimlerin dürüst bir rekabet ortamında gerçekleştiğini vurguladı.

Filistin İslami Cihad Hareketi'ne 1995'ten bu yana Ramazan Abdullah Şallah liderlik ediyordu.

Lübnan'ın başkenti Beyrut'ta yaşayan Şallah'ın sağlık durumuna ilişkin nisan ayında basında bazı haberler çıkmış, bunun üzerine İslami Cihad Hareketi'nden yapılan yazılı açıklamada, "kalp ameliyatı geçiren Şallah'ın durumunun stabil olduğu ve tıbbi gözetim altında tutulduğu" ifade edilmişti.

- Ziyad en-Nahale kimdir?

Filistin İslami Cihad Hareketi'nin yeni lideri seçilen Ziyad en-Nahale, 1953'te Gazze Şeridi'nin Han Yunus kentinde doğdu.

İlk ve orta öğrenimini Han Yunus'ta tamamlayan Nahale, Gazze'deki Öğretmenler Enstitüsü'nden mezun oldu.

Nahale, 1971'de Ziyad Hüseyni liderliğindeki Arap Kurtuluş Cephesi Güçleri içindeki çalışmaları nedeniyle İsrail tarafından tutuklanarak ömür boyu hapis cezasına çarptırıldı.

İsrail hapishanelerinde 14 yıl kalan Nahale, 1985'teki esir mübadelesi kapsamında serbest bırakıldı.

Ziyad en-Nahale, serbest bırakılmasının ardından Filistin İslami Cihad Hareketi'nin kurucusu ve genel sekreteri olan Fethi Şikaki tarafından hareketin askeri kanadını tesis etmekle görevlendirildi.

Birinci intifadanın ardından 1988'de İsrail tarafından yeniden tutuklanan Nahale, Güney Lübnan'a sürüldü.

Fethi Şikaki'nin 26 Ekim 1995'te Libya'ya düzenlediği "gizli" ziyaretten sonra uğradığı Malta'da suikast sonucu öldürülmesinin ardından İslami Cihad Hareketi Genel Sekreterliğine Ramazan Şallah, yardımcılığına ise Nahale seçilmişti.28/09/2018 13:59:00
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.