FİLİSTİN MECLİSİ: “MESCİD-İ AKSA KIRMIZI ÇİZGİDİR”

Gazze’deki Filistin Meclisi, İsrail’in Mescid-i Aksa’ya yönelik saldırılarının engellenmesi için Batı Şeria’daki direnişe desteğin sağlanması gerektiğini belirtti.
23/10/2019 22:05:00

Abluka altındaki Gazze’deki Filistin Meclisi milletvekilleri, İsrail’in işgal altındaki Kudüs’te bulunan Mescid-i Aksa’ya yönelik saldırılarının engellenmesi için Batı Şeria’daki direnişe desteğin sağlanması gerektiğini ifade etti.

Gazze’deki Filistin Meclisi’nde İsrail’in saldırılarını ve normalleşme sürecini ele almak için düzenlenen oturuma, İslami Direniş Hareketi Hamas Siyasi Büro Başkanı İsmail Heniyye’nin de katıldı.

Filistin Meclisi Başkanı Ahmet el-Bahr, yaptığı açıklamada, “Bu oturumun düzenlenmesinin sebebi Siyonistlerin Mescid-i Aksa’ya yönelik baskınlarının artmasıdır. Söz konusu baskınların arkasında İsrail hükümeti var. Böylece İsrail ve Siyonist Yahudi harekeler Mescid-i Aksa’yı zamansal ve mekansal anlamda ikiye bölmeye çalışıyor. Bunun sonunda da harem-i şerifi tamamen Yahudileştirmeyi hedefliyor.” dedi.

El-Bahr, açıklamasının devamında, Arap ve İslam ülkelerinin Mescid-i Aksa’ya yönelik görevini yerine getirmesi gerektiğini belirtti.

Fanatik Yahudiler, İsrail polisi eşliğinde zaman zaman Mescid-i Aksa'nın avlusuna giriyor. Bu durum bölgede gerginliğin tırmanmasına ve Filistinliler ile İsrail polisi arasında arbede yaşanmasına neden oluyor. Son dönemde Yahudi bayramları dolayısıyla baskınlarda artış yaşanıyor.

İşgal altındaki Doğu Kudüs'te bulunan Mescid-i Aksa, Müslümanların ilk kıblesi olma özelliğini taşıyor.

Yahudiler, içinde Kıble Mescidi ile Kubbetu's Sahra Camisi'nin yanı sıra müze, medreseler ve büyük avlunun yer aldığı Mescid-i Aksa Külliyesi altında, sözde Süleyman Mabedi kalıntılarının bulunduğu iddiasıyla kazı çalışmaları yapıyor, Mescid-i Aksa'da kendilerinin de ibadet etme hakları olduğunu savunuyor.

23/10/2019 22:05:00
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.