FİLİSTİN MÜFTÜSÜ'NDEN İSLAM ÜMMETİ'NE MESCİD-İ AKSA ÇAĞRISI

Kudüs ve Filistin Müftüsü Şeyh Muhammed Hüseyin, “Kudüs ve Mescid-i Aksa’ya yönelik tüm girişimlere karşı İslam Ümmeti olarak çok daha fazla çaba göstermemiz gerekiyor.”
19/09/2018 15:32:00

Kudüs ve Filistin Müftüsü Şeyh Muhammed Hüseyin, Kudüs ve Mescid-i Aksa’nın ciddi bir tehlikenin altında olduğunu belirterek, “İslam Ümmeti olarak Kudüs’ün kurtuluşu için çok daha fazla çaba göstermemiz gerekiyor” dedi.

Filistin resmi haber ajansı WAFA’nın haberine göre, Kudüs ve Filistin Müftüsü Şeyh Muhammed Hüseyin, yaptığı basın açıklamasında, fanatik Yahudilerin Mescid-i Aksa’ya baskınları arttırdığı bu günlerde Müslümanlar olarak Mescid-i Aksa’ya sahip çıkmalıyız” ifadelerini kullandı.

Öte yandan, fanatik Yahudi yerleşimcilerin gün geçtikçe artan baskınların dini savaşı tetiklediğini ifade eden Şeyh Hüseyin, “Mescid-i Aksa sadece Müslümanlara aittir. İsrail Aksa’nın işlerine karışabilme yetkisine sahip değildir.” diye konuştu.

Hüseyin, sözlerine şöyle devam etti:

“Müslümanların ve Arapların yanı sıra özgür dünyadan da Kudüs'ü çokça ziyaret etmelerini talep ediyorum. Bu ziyaretler işgalci Siyonistleri tanımak için değil, söz konusu ziyaretlerin amacı Mescid-i Aksa'da namaz kılmak ve bu toprakların kimliğini vurgulamak içindir.”

Fanatik Yahudiler, İsrail polisi eşliğinde zaman zaman sabah ve öğleden sonraki seanslarda Mescid-i Aksa'ya giriyor.

Bugün başlayan Yahudilerin en kutsal günü Yom Kippur (Kefaret günü) ve ardından bir hafta sürecek olan Sukot Bayramı (Çardaklar Bayramı) münasebetiyle fanatik Yahudiler, sık sık "Tapınak Tepesi" olarak isimlendirdikleri Mescid-i Aksa'ya yönelik baskın çağrıları yapıyor.

İsrail polisinin Filistinlilere ve Harem-i Şerif görevlilerine yönelik uygulamalarını sertleştirdiği bir dönemde Yahudilerin Mescid-i Aksa'ya baskın düzenlemesi dikkat çekiyor.

Fanatik Yahudilerin Aksa'ya baskın düzenlemesi, bölgede gerginliğin tırmanmasına ve Filistinliler ile İsrail polisi arasında arbedeye dönüşmesine neden oluyor.

İşgal altındaki Doğu Kudüs'te bulunan Mescid-i Aksa, Müslümanların ilk kıblesi olma özelliğini taşıyor.

Yahudiler, içinde Kıble Mescidi ile Kubbetu's Sahra Camisi'nin yanı sıra müze, medreseler ve büyük avlunun yer aldığı Mescid-i Aksa Külliyesi altında, sözde "Süleyman Mabedi kalıntılarının bulunduğu" iddiasıyla kazı çalışmaları yapıyor, Mescid-i Aksa'da kendilerinin de ibadet etme hakları olduğunu savunuyor.

 

19/09/2018 15:32:00
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.