Hamas: Mescidi Aksa’yı Yahudileştirme planlarına hız verildi

Hamas, fanatik Yahudi yerleşimcilerin Mescidi Aksa’ya yönelik baskın ve saldırılarında yaşanan artışla, Yahudileştirme planlarının hızlandırılmasının hedeflendiğini belirtti.
16/02/2021 12:12:00

Filistin İslami Direniş Hareketi (Hamas), fanatik Yahudi yerleşimcilerin Mescidi Aksa’ya yönelik baskın ve saldırılarında yaşanan artışla, yeni emrivakilerin dayatılması ve işgal hükümeti tarafından desteklenen Yahudileştirme planlarının hızlandırılmasının hedeflendiğini belirtti.

Hamas Sözcüsü Hazım Kasım, yaptığı yazılı açıklamada, “Mescidi Aksa’ya yönelik saldırı oranının yükselişe geçmesi ve Siyonist yetkililerin de bu hukuksuz baskınlara katılım sağlaması, Siyonist kurumların dünyanın dört bir yanında yaşayan Müslümanların ve özellikle de Arap müesseselerin hassasiyetlerine aldırış etmediğini yansıtıyor.” ifadesini kullandı.

Kasım, Mescidi Aksa ve çevresine yönelik artan bu tehlikelere karşı Filistinlileri ve İslam ümmetini, mukaddes yerleri korumaya, oralarda bulunmaya ve Allah yolunda nöbet tutmak için seferber olmaya davet etti.

Diğer taraftan Filistinli yetkililer, İsrail'e, Mescidi Aksa'daki gayrimeşru uygulamalarına son vererek Aksa'nın egemenliğinin eskiden olduğu gibi Kudüs İslami Vakıflar Dairesi'ne bırakılması çağrısında bulundu.

Son günlerde bu ihlallerini artıran işgalci İsrail güçleri, Mescidi Aksa görevlilerini hedef alarak Müslümanların Mescidi Aksa'yı korumaya yönelik dirençlerini kırmaya çalışıyor.

Kaynak:Filistin Enformasyon Merkezi

16/02/2021 12:12:00
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.