İLK KIBLEMİZ MESCİD-İ AKSA’NIN 'KIBLE MESCİDİ'

İşgal altındaki Kudüs’ün Eski Şehir beldesinde bulunan Mescid-i Aksa’nın içinde farklı dönemlerde inşa edilen çeşitli mescitler bulunuyor. Bunlardan birisi Kıble Mescidi'dir.
12/03/2019 12:25:00
Foto Haber

İşgal altındaki Kudüs’te bulunan Mescid-i Aksa, kentin Eski Şehir diye adlandırılan tarihi bölgenin güneydoğusunda yer alır ve eski şehrin altıda biri kadar bir alanı kaplamaktadır.

Mescid-i Aksa külliyesi açık alanları, yer altındaki ve üstündeki mescitleri, namazgahları, minareleri, kubbeleri, medreseleri, binaları, umumi müştemilatları ve kapıları ile birlikte dört bir yandan çevreleyen surları içerir.

Mescid-i Aksa’nın en önemli mescitlerinden biri Kıble mescididir. Kıble Mescidi, Mescid-i Aksa’nın güneyinde yer alır. Mescit 638 yılında Hz. Ömer Kudüs’ü fethettikten sonra Müslümanlar tarafından inşa edildi.

Ancak, Hz. Ömer döneminde inşa edilen Kıble Mescidi’nden günümüzde iz kalmamıştır. Bunun sebebi, günümüze kadar gelen bugünkü Kıble Mescidi’ni 709-714 yılları arasında ilk kez inşa ettiren Emevi halifesi Abdülmelik b. Mervân’ın, Hz.Ömer zamanında yapılan Kıble Mescidini yerinden kaldırtmasıdır.

Öte yandan, bazı tarihçiler Kıble Mescidi’nin inşaatına Abdülmelik b. Mervân zamanında başlandığı ve ondan sonra gelen halife Velîd b. Abdülmelik zamanında ise binanın tamamlandığını ifade ediyor.

Bunun yanı sıra, Kudüs’te yaşanan bir deprem sonrasında Kıble Mescidi’nin doğu ve batı yönlerindeki duvarlarının bir kısmının yıkılması üzerine, Abbasi Halifesi el-Mehdî tarafından tamir edildi.

Kıble Mescidi’nin günümüzdeki durumu

Kıble Mescidi’nin 9 adet girişi vardır. Bunlardan 7’si mescidin kuzey cephesini merkeze alarak sıralanmaktadır. Kuzey cephesinde sıralanan her bir kapı, mescidin içindeki 7 nefe bakacak şekilde dizilmiştir.

Mescidin doğusunda bir kapı ve batısında da bir kapı vardır. Kuzey cephesinde ortadaki giriş kapısı, ana giriş kapısı olarak kabul edilir. Hangi kapıdan girilirse girilsin açık olan diğer bütün neflere ulaşmak mümkündür. Neflerin arasında caminin yükünü taşıyan taş ve mermerden yapılmış büyük sütunlar bulunmaktadır.

Taş sütunları tarihi ve antik olup, mermer olanları ise 20. yüzyılın başlarındaki restorasyon sırasında eklenmiştir. Bu sütunlar büyük kemerlerle caminin tavanına bağlanmıştır.

12/03/2019 12:25:00
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.