İşgal güçleri Alyan ailesi için kurulan dayanışma çadırına saldırdı

İşgal güçleri, geçtiğimiz pazartesi günü yıktığı Alyan ailesinin evinin enkazı üzerine kurulan dayanışma çadırındaki Filistinlilere saldırdı.
26/02/2021 10:53:00

İşgal güçleri, el-İseviyye beldesinde geçtiğimiz pazartesi günü yıktığı Alyan ailesinin evinin enkazı üzerine kurulan dayanışma çadırındaki Filistinlilere saldırdı.

Görgü tanıklarından edinilen bilgiye göre işgal güçleri, 370 metrekarelik bir alanda 10 yıl önce inşa edilip yaklaşık 4 daireden oluşan evin yıkım sonrası kalıntıları üzerine kurulan dayanışma çadırına düzenlediği baskında içindekileri çıkartıp bir kısmını söktü. 

Görgü tanıkları, işgal güçlerinin el-İseviyye beldesindeki Kudüslüleri, çadıra gitmemeleri, Alyan ailesine destek vermemeleri yönünde tehdit ettiğini belirtti.

Öte yandan Kudüslü aktivistler, bu yılın başından beri birçok yıkım gerçekleştiren işgal güçlerine meydan okuyarak Alyan ailesinin yıkılan evini yeniden inşa etmek amacıyla bağış toplamak için bir kampanya başlattı.

Daha önce Alyan, söz konusu evlerin izin dâhilinde olmasına rağmen işgal güçlerinin kendisini Mescidi Aksa’da çalışmasını engellemek için evlerini yıktığını söylemişti.

Evinin şehitlerin kanından ve Mescidi Aksa’dan daha değerli olmadığını belirten Alyan, Kudüs'te murabıt olarak kalmaya devam edeceklerini vurguladı.

Mescidi Aksa muhafızı Fadi Ali Alyan, Yahudi yerleşimcilerin baskınlarını engellediği ve işgal askerlerinin ibadethanelere yaptığı saygısızlığı protesto ettiği bahanesiyle birkaç kez tutuklanıp Mescidi Aksa’dan uzaklaştırılmıştı.

Filistin Ulusal Bilgi Merkezi, 1967'de Kudüs'ün işgalinden bu yana yıkılan ev sayısının 1.900'den fazla olduğunu belirtiyor.

Yıllarca paralar ödeyerek, çaba sarf ederek ruhsat almaya çalışan Filistinlilere ruhsat verilmezken işgal edilen topraklarda Siyonist yerleşimciler için yasa dışı inşa edilen binlerce eve hiç vakit kaybetmeden ruhsat veriliyor.

Kaynak: Filistin Enformasyon Merkezi

26/02/2021 10:53:00
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.