İşgal hükümetinde siyasi kriz... Parlamentoda çoğunluğu kaybetti

Siyonistlerin Yemina Partisi'nden olan bayan milletvekili Idit Silman'ın Naftali Bennett başkanlığındaki koalisyon hükümetinden desteğini çektiğini açıkladığı haber verildi. Onun desteğini çekmesi ise mevcut koalisyon hükümetini
06/04/2022 15:28:00

Siyonistlerin Yemina Partisi'nden olan bayan milletvekili Idit Silman'ın Naftali Bennett başkanlığındaki koalisyon hükümetinden desteğini çektiğini açıkladığı haber verildi. Onun desteğini çekmesi ise mevcut koalisyon hükümetinin işgal parlamentosu Knesset'teki çoğunluğunu kaybetmesi anlamına geliyor.

İşgal hükümetinin başbakanı Bennett ile başbakan yardımcısı ve Dış İşleri Bakanı Yair Lapid'in, Silman'ın desteğini çekmesinden kaynaklanan krizi çözmek için onunla görüşme yapmalarının kararlaştırıldığı belirtildi.

Siyasi yorumcular, krizin çözüme kavuşturulamaması ve mevcut hükümetin de güvenoyunu kaybetmesi durumunda, işgal parlamentosunun feshi söz konusu olabilir. O durumda mevcut koalisyon hükümetinin kuruluşuna dair anlaşmaya göre yeni bir seçim yapılıp yeni hükümetin kurulmasına kadar şu an Dış İşleri Bakanı görevini yürüten Gelecek Partisi (Yeş Atid) Genel Başkanı Yair Lapid başbakanlık görevini devralacak.

Başta muhalefetin lideri ve eski başbakan Netanyahu olmak üzere muhalif kanadın bütün ileri gelenleri Silman'ın tavrından son derece memnun olduklarını dile getirdiler. Hemen artık Bennett hükümetini düşürmenin zamanı geldiğini vurgulamaya başladılar.

"Onlar sizinle toplu halde ancak müstahkem şehirlerde veya surların arkasından çarpışabilirler. Kendi aralarındaki çekişmeleri ise pek şiddetlidir. Sen onları toplu halde sanırsın, oysa kalpleri dağınıktır. Bu onların akıl etmeyen bir topluluk olmalarından dolayıdır." (Haşr suresi, 14).

06/04/2022 15:28:00
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.