İŞGAL YÖNETİMİ KUDÜS'TE 200 EVİ YIKTI

İnsan Hakları kuruluşlarının verdiği bilgilere göre 2019 yılı içinde Filistinlilere ait 200 ev yıkıldı.
04/01/2020 09:48:00

İnsan Hakları kuruluşlarının verdiği bilgilere göre 2019 yılı içinde Doğu Kudüs'te işgal yönetimi tarafından Filistinlilere ait 200 ev yıkıldı.

Avrupa Akdeniz İnsan Hakları Gözlemevi tarafından yayınlanan rapora göre Doğu Kudüs'te 2018 yılı içinde yıkılan ev sayısı 177, 2017 yılı içinde yıkılan ev sayısı ise 142 idi.

Raporda ev yıkımlarının Kudüs'te yaşayan Filistinlileri göçe zorlamak ve şehrin demografik yapısını değiştirmek amacıyla planlı yapıldığına dikkat çekilerek bunun da savaş suçu olduğu dile getirildi.

Raporda işgal yönetiminin söz konusu politikasında ırk ayrımcı bir politika izlediği dile getirilerek Filistinlilerin ev yapmalarının çok zorlaştırıldığı, kendilerine inşaat ruhsatı verilmediği, sonra da ruhsatsız olduğu gerekçesi kullanılarak evlerinin yıkıldığı belirtildi. Raporda "ruhsatsız" gerekçesinin evlerin yıkılmasında kullanılan gerekçelerden sadece biri olduğu, bunun dışında da muhtelif gerekçelere başvurularak Filistinlilerin evlerinin ortadan kaldırıldığı vurgulandı.

Avrupa Akdeniz İnsan Hakları Gözlemevi, BM'nin Kudüs'te yaşayan Filistinlilere yönelik olarak gerçekleştirilen hak ihlalleri karşısında suskun kalmasının işgal rejiminin daha cüretkâr olmasına neden olduğu ve bu yüzden daha fazla ihlal gerçekleştirme cesareti gösterebildiği dile getirildi.

Kaynak: Filistin Enformasyon Merkezi

04/01/2020 09:48:00
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.