İŞGALCİ İSRAİL’İN İCRAATLARI BİZİ KIRAMAYACAKTIR

Kudüs Yüksek İslami Vakıflar Konseyi Başkanı Şeyh Abdülazim Selheb, “işgalci İsrail’in icraatları bizi kıramayacaktır.”
25/02/2019 10:54:00

İşgalci İsrail polislerince dün gözaltına alınan Kudüs Yüksek İslami Vakıflar Konseyi Başkanı Şeyh Abdülazim Selheb, “işgalci İsrail’in hukuksuz ve temeli olmayan icraatlar bizi kıramayacaktır” dedi.

Kudüs'te bulunan Mescid-i Aksa'ya bir hafta süreyle giriş yasağı getirilerek dün akşam saatlerinde serbest bırakılan Selheb, basın organlarının sorularını yanıtladı.

Selheb yaptığı açıklamada, “İşgalci İsrail’in bize yönelik icraatları bizi kıramayacaktır. Ayrıca İsrail’in tüm baskılarına rağmen biz davamıza sahip çıkacağız. Allah’ın yardımıyla inancımız ve irademiz sağlamdır.” dedi.

Öte yandan Mescid-i Aksa'nın eski Müdürü Şeyh Nacih Bukeyrat, yaptığı açıklamada, “Mescid-i Aksa’nın Rahmet Kapısı’nın restore edilmesini takip edeceğiz. İşgalci İsrail’in bizi gözaltına alması hiçbir şeyi değiştirmiyor.” ifadelerini kullandı.

İşgalci İsrail polisi, Şeyh Selheb ve Şeyh Bukeyrat’ı dün sabah Kudüs'teki evlerine düzenlenen baskında gözaltına almıştı.

Şeyh Selheb ve Şeyh Bukeyrat, işgal altındaki Kudüs'te bulunan Mescid-i Aksa'ya bir hafta süreyle giriş yasağı getirilerek serbest bırakılmıştı.

Şeyh Selheb, cuma günü işgalci İsrail polisinin 2003'ten bu yana kapalı tuttuğu Mescid-i Aksa'daki Rahmet Kapısı'nın bulunduğu bölgede yer alan mescidi açmış ve beraberindeki Filistinliler ile burada namaz kılmıştı.

Mescid-i Aksa'da gergin hafta 

İşgalci İsrail güçleri, geçen hafta pazar günü 2003'ten bu yana giriş ve çıkışlara kapalı tutulan Mescid-i Aksa'nın doğu surlarındaki Rahmet Kapısı'na inen merdivenlerin başındaki kapıyı zincirlemişti.

Bunun üzerine pazartesi günü Mescid-i Aksa'da toplanan bir grup Filistinli genç kapıyı kırmış, İsrail polisi gençlerden bazılarını gözaltına almış, Harem-i Şerif'in kapılarını bir süreliğine kapatmıştı.

İşgalci İsrail polisi, salı akşamı Rahmet Kapısı'nda nöbet tutan Filistinli cemaate saldırmış, çıkan olaylarda çok sayıda kişi yaralanmış, bazıları gözaltına alınmıştı. Filistinliler, cuma günü 16 yıl aradan sonra ilk defa Mescid-i Aksa’daki Rahmet Kapısı'nın içinde cuma namazı kılmıştı.

Kudüs İslami Vakıflar İdaresinden yapılan yazılı açıklamada, İsrail'in onayı olmadan Rahmet Kapısı’nın Kudüs Yüksek İslami Vakıflar Konseyi Başkanı Şeyh Abdülazim Selheb tarafından açıldığı ve yüzlerce Filistinlinin cuma namazını burada eda ettiği bildirilmişti.

 

25/02/2019 10:54:00
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.