İşgalci İsrail mart ayında 410 Filistinliyi tutukladı

İşgalci İsrail mart ayında 41’i çocuk 10’u kadın 410 Filistinliyi tutuklad
02/04/2021 11:23:00

2021 yılının başından bu yana işgal güçleri, kadın, çocuk ve yaşlı demeden her yaştan Filistinlileri tutuklarken uluslararası sözleşmelerle hakları koruma altına alınan esirlere yönelik her türlü gayrimeşru politikayı uyguluyor.

Siyonist İsrail güvenlik güçleri, mart ayında işgal altındaki Batı Şeria ile Kudüs başta olmak üzere farklı bölgelerde gerçekleştirdiği operasyonlarda 410 Filistinliyi tutukladı.

Filisin Esir Araştırmaları Merkezi tarafından hazırlanan rapora göre, geçtiğimiz mart ayında işgal güçleri tarafından aralarında 41 çocuk ile 10 kadının da bulunduğu 410 Filistinli vatandaş tutuklandı. 

Raporda ayrıca, işgal güçlerinin, Filistinlilere yönelik sürdürdüğü sistematik gözaltı operasyonlarının işgal altında zor koşullarda yaşam mücadelesi veren Filistin halkının tüm kesimlerine uzandığına dikkat çekildi.

İsrail güvenlik güçlerinin, her zamanki gibi mart ayında da Filistinliler hakkında baskı, fiziki şiddet, susturma ve tutuklama gibi insanlık dışı hak ihlallerine devam ettiğine işaret edilen raporda, aynı zamanda çok sayıda İslami ve milli liderin yanı sıra milletvekili ve aktivistin hedef alındığı ifade edildi.

Yaklaşan Filistin genel seçimlerinin gidişatını etkilemek amacıyla işgal rejiminin, bazı siyasileri tutukladığı bazısını ise tehdit ettiği belirtilen raporda, İsrail askerlerinin, işgal altındaki Batı Şeria'nın el-Halil kentinde Filistinli Milletvekili Hatem Kafişe'yi evine düzenlediği baskınla gözaltına aldığına yer verildi.

Kafişe’yi tutuklamakla yetinmeyen işgalciler, Filistin'in eski Yerel Yönetimler Bakanı İsa el-Ca'beri ve özgürleştirilmiş eski esirlerden Şeyh Mazin en-Netişe’yi de evlerine düzenledikleri baskın sırasında alıkoydu.

Filistin Yönetimi’nin, önümüzdeki aylarda seçimlerin gerçekleştirileceğini duyurması üzerine işgal rejimi, baskın, alıkoyma ve tehditlerle bölgedeki gerginliği had safhaya çıkardı.

Geçtiğimiz günlerde işgal rejimi, bazı Hamas'lı yöneticileri ve halihazırda milletvekilliği görevini ifa eden siyasileri, 22 Mayıs'ta yapılacak seçimlere katılmaları veya aday olmaları halinde kendilerini alıkoymakla tehdit etti.

İnsan hakları savunucusu kurumlar, 2021 Ocak ayı itibariyle ırkçı İsrail yönetimi hapishanelerinde aralarında 37’si kadın, 140’ı çocuk ve 450’si idari tutuklu olmak üzere yaklaşık 5 bin Filistinli esir bulunduğuna dikkat çekiyor.

Öte yandan Filistinliler, koronavirüs (Covid-19) salgınının esirler arasında yayılması tehlikesinden dolayı İsrail hapishanelerindeki hasta, kadın ve çocukların bir an önce serbest bırakılmasını istiyor.

Filistin’deki resmi verilere göre, Siyonist işgal rejimi 1967'den bu yana yaklaşık 1 milyon Filistinliyi esir aldı. Bunlardan 73'ü işkence, 71'i tıbbi ihmal, 75'i gözaltına alındıktan sonra kasten öldürülme, 7'si hapishanede doğrudan ateş açılma sonucu hayatını kaybetti.

İsrail işgal güçleri, işgal altındaki Batı Şeria başta olmak üzere Filistin’de İslami faaliyetlerde bulunan ve hukuksuzluğa karşı sesini yükselten Filistinli vatandaşlara karşı sistematik olarak baskın ve tutuklama operasyonları gerçekleştiriyor. 

Genellikle gözaltına alınanlardan bazılarını soruşturmaya tabi tuttuktan sonra serbest bırakıyor, bazılarını da mahkemelere sevk ediyor.

Kaynak: Filistin Enformasyon Merkezi

02/04/2021 11:23:00
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.