İSRAİL, KUDÜS'TE 120 FİLİSTİNLİYİ GÖZALTINA ALDI

İşgalci İsrail 2020'nin başından itibaren Kudüs'te 120 Filistinliyi gözaltına aldı.
28/01/2020 09:48:00

Filistin Esirleri Araştırma Merkezi tarafından yapılan açıklamada işgal yönetiminin Kudüslülere yönelik gözaltılarının, sorgulamaya çağırma işlemlerinin ve sürgünlerinin 2020'nin başından itibaren artışa geçtiğine dikkat çekildi.

Merkezin yaptığı açıklamada Kudüs'te 2020'nin başından itibaren 120 kişinin gözaltına alındığı ifade edildi. Verilen bilgilere göre bunların arasında gençler, çocuklar ve kadınlar bulunuyor. Gözaltına alınanlar arasında basın mensupları da mevcut.

Merkezin tespitine göre 21 çocuğun 7 de kadının gözaltına alındığı belirtildi. Kadınlar genellikle Mescidi Aksa'da gözaltına alındı.Açıklamada Kudüslülere yönelik baskıların ve gözaltıların Kudüslüleri göçe ve bu kutsal şehri tamamen işgal yönetimine terk etmeye zorlamayı amaçladığı belirtildi. Bu baskılarla ve gözaltılarla Kudüslülerin direniş güçlerinin kırılmasının, işgal yönetiminin Kudüs üzerindeki sultasını ve burayı başkent olarak kabul etmesini bir emrivaki olarak kabul etmeye zorlanmalarının amaçlandığı ifade edildi.

Kudüs'ün merkezindeki değişik merkezlere veya El-Meskubiye sorgulama merkezine ifade vermeye çağrılan Kudüslülerin büyük çoğunluğuna da değişik sürelerle Mescidi Aksa'ya giriş yasağı uygulandı. 2020'nin başından itibaren Mescidi Aksa'ya giriş yasağına maruz bırakılanların sayısı 60'ı buldu. Bunların içinde Mescidi Aksa'nın hatibi İkrime Sabri de var. Kendilerine Mescidi Aksa'ya giriş yasağı uygulananlar arasında Abdülkerim Derviş ve Emced Arafe adlı iki gazetecinin de bulunduğu belirtildi.

Kaynak: Filistin Enformasyon Merkezi

28/01/2020 09:48:00
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.