İsrail, Kudüslü aileyi “Mescidi Aksa manzaralı odalarını” yıkmaya zorladı

İşgalci İsrail, Kudüslü Ebu Hedvan ailesini, demir ve tente çatıdan yaptıkları Mescid-i Aksa manzaralı odalarını sökmek zorunda bıraktı.
14/02/2021 10:46:00

Filistinlilere yönelik gayrimeşru ve ırkçı uygulamayanlarını sürdüren işgalci İsrail makamları, Kudüslü Ebu Hedvan ailesini, demir ve tente çatıdan yaptıkları Mescidi Aksa manzaralı odalarını sökmek zorunda bıraktı.

Konuya ilişkin yaptığı açıklamada Ebu Hedvan ailesi, İsrail’e bağlı Kudüs Belediyesi’nin kendilerinden, işgal altındaki Silvan beldesinde yer alan evlerinin çatı kısmına yaptıkları söz konusu odayı yıkmalarını istediğini bildirdi. Odanın Mescidi Aksa’ya çok yakın bir konumda olduğunu aktaran Ebu Hedvan ailesi, 70’i aşkın Kudüslünün bu odayı kullandığını, gelen misafirlerini burada ağırladıklarını belirtti.

Kudüs'ün 1967'de işgalinden bu yana işgalci İsrail yetkilileri, Filistinlilere karşı sistematik baskın, ırkçı saldırı ve hak ihlali politikalarını sürdürüyor. İsrail makamları, Kudüslülerin hayatını kötü yönde etkileyen kararlar almak, evlerine yönelik baskınlar yapmak, hiçbir gerekçe sunmadan masum insanları tutuklamak gibi ihlallerle Filistin şehirlerini Yahudileştirmek ve bölge sakinlerini topraklarından koparmak istiyor. 

Filistinli uzmanlar, Siyonist İsrail'in, Kudüs'ü Yahudileştirme ve Filistinlilerin İslami kimliğini yok etme amacıyla mukaddes mekanlara saldırmaya ve Mescidi Aksa’nın etrafındaki özel mülkleri yıkmaya devam ettiğini dile getirdi.

Diğer taraftan Mescidi Aksa çalışanları ve gönüllü muhafızları olarak bilinen murabıtları yıldırmaya çalışan işgalciler, son zamanlarda Filistinli aktivistleri ve nöbetçileri öncelikle Mescidi Aksa’dan uzaklaştırarak ardından da tutuklayarak Mescidi Aksa’yı Yahudi işgalcilerin baskınları karşısında savunmasız bırakmak istiyor.

Kaynak: Filistin Enformasyon Merkezi

14/02/2021 10:46:00
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.