KENDİNİ KUDÜS’E ADAMIŞ BİR STK: UKEAD

“Dünya barışının Kudüs’ten yükseleceğine inanıyoruz” sloganıyla yola çıkan Uluslararası Kültür Eğitim ve Araştırma Derneği’nin (UKEAD) Genel Koordinatörü Ayşegül Bayıcı ile çalışmalarını konuştuk.
13/04/2018 13:53:00
Özel Röportaj Haber

“Dünya barışının Kudüs’ten yükseleceğine inanıyoruz” sloganıyla yola çıkarak dünyanın dört bir yanında ilk kıblemizi anlatmayı hedefleyen Uluslararası Kültür Eğitim ve Araştırma Derneği’nin (UKEAD) Genel Koordinatörü Ayşegül Bayıcı ile Kudüs’ü ve projelerini konuştuk.

Uluslararası Kültür Eğitim ve Araştırma Derneği ne zaman ve hangi amaçla kuruldu?

Derneğimiz Mart 2017de kuruldu. Biz dünya barışının Kudüs’ten yükseleceğine inanıyoruz. Bu inanç doğrultusunda UKEAD Kudüs’ü, İslam kültür ve değerlerini tanıtmak amacıyla kuruldu. Türkiye’de hâlihazırda Kudüs’le ilgili çalışan pek çok STK var. Bunların çoğu maddi destek görevini icra ediyor. Bizim amacımız ise her kesimden insana ulaşarak Kudüs’ü ve Mescid-i Aksa sevgisini aşılamak. Kudüs isminin çok yüksek yerlere taşınması ve anlatılması gerektiğine inandığımız için özellikle kültürel çalışmalara ağırlık verdik. 

Dernek başkanınız Taner Yüncüoğlu sanırım?

Evet, Taner Yüncüoğlu. Kendisi toplum tarafından tanınan bir isim ve elbette bu bize artı değer kattı. Kendisinin Kudüs’le ilgili verdiği 3 konser çok rağbet gördü. Gelecekte bunların sayısını artırmayı planlıyoruz. 

Şimdiye kadar yaptığınız çalışmalar hakkında bilgi verebilir misiniz?

Kuruluş aşamasını tamamlamamız yaklaşık 6-7 ayımızı aldı. Açılımızı yaptıktan sonra bismillah dedik ve İstanbul’da, Türkiye’nin birkaç şehrinde konferanslara başladık. Amacımız bunları Türkiye’nin 81 iline yaymak. Sonrasında yurt dışı gezilerimiz oldu. Bu kapsamda ilk ziyaretimizi Sudan’a gerçekleştirdik. Türkiye-Sudan dostluğu adına düzenlenen festivalde Kudüs’ü anlattık.

Bu noktada hemen araya gireyim. Sudan’da Kudüs’e bakış nasıl?

Açıkçası Sudan’da büyük bir şaşkınlık yaşadık. Türkiye’de belli bir kesimde Kudüs hassasiyeti var ama sokağa çıktığımız zaman Mescid-i Aksa’nın ilk kıblemiz olduğunu bilmeyen çok. Yıllarca İngiliz sömürgesi altında kalmalarına rağmen bu konuda Sudanlılar bizden çok daha bilinçli ve hassas. İçinde bulundukları olumsuzluklara rağmen Kudüs’e yardım konusunda oldukça fedakârlar.

Derneğinizin süreli yayın projesi var mı?

Derneğimizin çıkarmayı düşündüğü bir bilim kültür tarih ve sanat dergisi mevcut. Kudüs’le ilgili uzmanların yazılarının yer alacağı bu derginin her kesime hitap edecek popüler bir tarafı da olacak. İlk etapta aylık bir dergi olmasını planlıyoruz. Sonrasında daha kısa periyotlarla çıkabilir belki.

Bir Kudüs Akademisi projeniz var? Bunu biraz açabilir misiniz?

Kudüs uzmanlarının ve rehberlerinin yetişeceği bir eğitim programı hedefliyoruz. Üniversite düzeyinde bir eğitim olacak. Bu sebeple üniversitelerle görüştük. En son Marmara Üniversitesi ile bir görüşme yaptık. Bünyesindeki Kudüs Araştırmaları Merkezi’nin bizim projemiz için çok elverişli bir çatı olacağı kanaatindeyiz. İnşallah Eylül ayında 6 aylık ilk eğitim programı başlayacak. Devam mecburiyetine riayet eden ve bitirme sınavından yeterli not alanlar buradan mezun olacaklar. 

Bu bağlamda sertifika programları da düşünüyor musunuz?

Evet kesinlikle. Bununla ilgili başlattığımız bir çalışmamız var. Cezire Üniversitesi ile bir anlaşma yaptık. Yüksek lisans tezinde ve doktorada Kudüs üzerine çalışmak isteyen öğrenciler Cezire Üniversitesi’ne başvurup bu sertifikayı alabilecekler.

Kudüs Wiki nedir?

Bu aslında dünyaya damgasını vuracak bir proje. Bizden önce başladı ama inşallah biz hayata geçireceğiz. Kudüs Wiki projesi Wikipedia’nın editörlüğü altında başlamıştı. Wikipedia’ya güvenilir kaynaklardan hazırlanan yaklaşık 900 madde sunuldu. Ancak bunlar eklenmedi. Maalesef bir takım siyasi engellere takıldı. Biz de 5 yıl önce başlayan bu çalışmanın heba olmasını istemedik. Çalışma şu anda % 80 oranında bitmiş durumda. Arapça olarak tüm dünyaya hizmet verecek. İngilizcesi de hazırlanıyor. Türkçesini de UKEAD olarak biz üstlendik.

Biraz da belgesel projeniz hakkında konuşalım.

Elimizde hazır belgesellerimiz var. Üniversitelerde belgesel sunumları yapıyoruz. Bunların ilkini İstanbul Üniversitesi’nde gerçekleştirdik. Ayrıca hazırlamak istediğimiz yeni belgeseller de var. Gençlerin ilgisini çekebilecek sıkıcı olmayan kısa çalışmalar yapmak istiyoruz. Viral videolar bu noktada dikkat çekici olabilir. Son dönemlerde sosyal medyada çok rağbet görüyor.

Gençlere yönelik pek çok projeniz var. Peki ya çocuklar?

En başta dediğim gibi biz belli bir kitleye ve çevreye hizmet etmiyoruz. Amacımız herkese ulaşmak. Bu bağlamda Aksa Çocukları projemizden bahsedebilirim. Çocuklara yönelik çizgi film, tiyatro ve farklı animasyonlar hazırlamayı istiyoruz. Şu an görüşmelere başladık. Alt yapı hazırlığı içindeyiz.

Tanıtım kataloğunuzda bir de sinema filmi projeniz olduğunu görüyorum. Var mı hazırda bir senaryo?

Bir senaryomuz var, sponsor problemini de aştık. Ancak aceleye gelmesini istemiyoruz. Çünkü bittiğinde dünyaya damgasını vuran bir yapım olmalı. Mücadele edeceğimiz sektördeki rakiplerimiz çok zorlu. Sinema sektörünün kimlerin elinde olduğu malum. Bu sebeple biraz daha olgunlaşmasını bekleyeceğiz.

Yapmayı tasarladığınız TV programları var mı?

Dizileri ve daha popüler yayınları takip eden kitlelere yönelik olarak hazırladığımız Kudüs Yıldızları projemizden bahsedebilirim. Her kesimden insanın dikkatini çekecek, insanların sıkılmadan izleyebilecekleri bir program. Kudüs’le ilgili ezgilerin, şiirlerin, filmlerin ve kısa videoların yer alacağı bir yapım olacak Kudüs Yıldızları. Hem Arap hem de Türk kanallarında gösterime girecek.

Kudüs’le ilgili kullanabileceğiniz çok malzeme var.

Kesinlikle öyle. Yine Kudüs Güncesi çalışmamız da bu kategoriye girebilir. Farklı alanlarda yapacağımız toplantılarda Kudüs’e gidip gören ziyaretçilerin kendi izlenimlerini aktaracağı bir mecra olacak.

Öyleyse Kudüs turları da düzenleyeceksiniz!

Kesinlikle, turlar da var planlarımız arasında. Gidip görmek çok farklı bir tecrübe. Kendi tecrübelerimden hareketle orayı gidip görmeden sevmek ve anlamak imkânsız diyebilirim.
Yine bu konuyla alakalı Kudüs Sevdalıları çalışmamızdan bahsedeyim. Senede bir defa olmak üzere Türkiye’den ve dünyanın her yerinden Kudüs’e gönül verenleri İstanbul’da buluşturmayı planlıyoruz.

Peki, Filistin ve Kudüs’te yapmayı planladığınız çalışmalar var mı?

Şunu vurgulamak istiyorum öncelikle. Biz yardım derneği değiliz. UKEAD bir eğitim derneği. Kudüslü üniversite öğrencilerine yönelik bir çalışmamız var: Kudüs’ün Nöbetçileri Burs Projesi. Kudüs’te yaşayan herkesin Kudüs’ün nöbetçisi olduğuna inanıyoruz. Çok zorlu bir mücadele içindeler. Biz de elimizden geldiği kadar gençlere yardımcı olmak istiyoruz.

Kudüs Web projenizden bahsedebilir misiniz?

Kudüs’le ilgili bilgilerin yer alacağı güzel bir site olacak. Yine Kudüs Platformu da başka bir site projemiz. İnsanlara Kudüs davasıyla ilgili sorular yönelteceğimiz kısa videolar yayınlayabileceğimiz bir mecra olacak. Elbette bir de işin sosyal medya ayağı var. İnsanlar 7/24 internette hemhal ve bu alanda etkileşim gerçek alandan daha yoğun.

ABD, Mayıs ayında büyükelçiliğini Kudüs’e taşıyacağını duyurdu. UKEAD olarak bu konuda ne düşünüyorsunuz?

Buna inanmak istemiyorum. Bu yeni bir konu değil. 22 yıldır üzerinde konuşulan bir proje. Bugüne kadar ABD başkanları bunu göze alamamıştı, şimdi de alamazlar diye düşünüyoruz.

Eğer taşınırsa UKEAD’ın yapmayı planladığı bir şey var mı?

Dünyanın her yerinde Kudüs çalışan STK’larla aynı tarihte, aynı saatte, eş zamanlı olarak İsrail elçiliklerinin, konsolosluklarının önünde toplanmanın etkili olacağını düşünüyoruz. Bu konuyu diğer STK’larla yaptığımız toplantılarda da değerlendiriyoruz.

Son olarak söylemek istediğiniz bir şey var mı?

Gençlerimize büyük görevler düştüğüne inanıyoruz. Bu sebeple onların UKEAD’a gelerek bize katılmalarını istiyoruz. Onlar için güzel bir mekân hazırladık. Bahçemiz de var. Sınırsız yemek, çay ve kahve ikramımız mevcut. Gelip burada ders çalışabilirler, toplantılar yapabilirler.

RÖPORTAJ: MUNİSE ŞİMŞEK - HABER KUDÜS

13/04/2018 13:53:00
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.