KUDÜS'E HAKİM OLAN DÜNYAYA HAKİM OLUR

Tarih boyunca bütün mücadelelerin merkezi oldu. Kimin elindeyse dünyaya o nizam verdi. Bugün de aynı mücadele söz konusu.
31/10/2019 09:30:00

HABER ANALİZ

Bugün dünyada özellikle de Ortadoğu coğrafyası üzerinde verilen mücadelelerin merkezinde Kudüs vardır. Batıl güçler Kudüs üzerindeki hakimiyetlerini pekiştirmek ve sürdürmek için geri kalan bölgeleri ateşe vermekten çekinmiyorlar. Müslümanlar da böylece Kudüs'e uzak bırakılıyorlar. Bu tarih boyunda hep böyle olmuştur.

İşte tarihin bize öğrettiği;

KUDÜS'E HAKİM OLANLAR DÜNYAYI YÖNETTİ

Hz Adem'in temellerini attığı Mescid-i Aksa Kudüs'ün de merkezidir. Hz Davut'a kadar geçen uzun dönemin sonunda Calut Kudüs'e hakim olmuştur. Hz Davut'un Calut'u öldürmesi ve Kudüs'e hakim olmasıyla birlikte yeryüzünde inananların hükmü sürmüştür. Bu durum Hz Süleyman döneminde daha da pekişmiştir.

 

Babil Kralı Buhtunnasr'ın MÖ 537'de Kudüs'e hakim olmasıyla birlikte üç dengeleri Babil'e kaymıştır. 

MS 70'te Pagan Roma'nın Kudüs'ü işgali ile birlikte yüzyıllar boyunca güç Roma'nın elinde olmuştur. 

637 yılında Hz Ömer'in Kudüs'ü fethiyle birlikte hem bölgeye hem dünyaya huzur hakim olmuş ve dünyaya nizam veren Müslümanlar olmuştur. Bazı kısa fetret dönemleriyle birlikte bu durum 1917 yılına kadar sürmüştür. 

1917 yılında İngilizlerin Kudüs'ü işgali dünya dengelerini yeniden değiştirmiş ve hakim güç Batılılar olmuştur.

1967'de Yahudilerin Kudüs'ü işgaliyle birlikte dünya yeni bir sürece girmiş ve dünya üzerinde Yahudilerin sözü geçer olmuştur.

 

 

31/10/2019 09:30:00
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.