KUDÜS AŞIĞI EBRU ÖZKAN GÜNLERDİR İSRAİL ZİNDANLARINDA

Yarın yapılacak duruşma öncesi Ebru Özkan’ın annesi Ayten Özkan ve kız kardeşi Elif Özkan Haber Kudüs’e özel açıklamalarda bulundu.
07/07/2018 13:40:00
Özel Röportaj Haber

Günlerdir haksız yere İsrail hapishanelerinde…

Ebru Özkan’ın Kudüs’e yaptığı ziyaretin ardından 11 Haziran’da Türkiye'ye dönmek için gittiği Tel Aviv'deki Ben Gurion Havalimanı'nda İsrail askerleri tarafından uçağa binmesine izin verilmedi. Gözaltına alındı.

Ve günlerdir hukuksuz ve haksız bir şekilde gözaltında tutuluyor.

Ebru Özkan'ın tutukluluk süresi ise İsrail mahkemesi tarafından defalarca uzatılıyor.

Yarın yapılacak duruşma öncesi Ebru Özkan’ın annesi Ayten Özkan ve kız kardeşi Elif Özkan Haber Kudüs’e özel açıklamalarda bulundu. Ortada bir delil yokken mahkeme sürekli uzuyor

Ablamın Kudüs’e bu üçüncü gidişi. Arkadaşı vasıtası ile haberimiz oldu. Küçük bir sıkıntı çıktığını fakat akşam uçağı ile döneceğini söyledi. Ama o günden beri ablam gözaltında.

Dış işleri ile sürekli irtibat halindeyiz. Ablamın avukatı Ömer Hamayase görüşmelerimizde olumlu konuşuyor. Çünkü ellerinde gözaltına almalarını gerektiren somut bir delil yok. Fakat her defasında mahkeme gözaltı süresini uzatıyor. Umarım avukatın dediği gibi olur. Umutla ablamın geleceği günü bekliyoruz.

Ablamın terör örgütü ile bağlantılı olduğu şüphesinden dolayı mahkeme gözaltında tutuyor. Yani iddiaları bu. Bunun haricinde başka bir şey söylenmiyor. En son görüşmemizde avukat gizli bir dosyadan bahsetti. Hâkim bu gizli dosyayı incelediği için gözaltı süresini uzatıyormuş. Avukat dahi görmemiş bu dosyayı. Kesinlikle böyle bir dosya olduğuna inanmıyoruz. Bu sadece bir iddiadan ibaret. Belki de gözaltında tutmak için ileri sürdükleri bir bahane.

Dış İşleri Bakanı Mevlut Çavuşoğlu ilk arayan kişi oldu

Dış işleri bakanımız Mevlut Çavuşoğlu ile sürekli görüşüyorum. Hatta ilk kendisi aradı. Bu konuda gerekli görüşmeleri yaptıklarını söylediler.

Cumhurbaşkanımıza da İstanbul’daki mitingde ulaşmaya çalıştım. Kendisinin bu konudan haberdar olması için. Bilgisi dâhilinde olduğunu, gerekli girişimlerin yapıldığını ilettiler bana. Bu da bizi rahatlatıyor.

Türkiye’den daha fazla ses çıkmalıydı

Birkaç STK gösteri düzenledi Taksim’de. Fakat ben çok ses çıktığını veya sesimizi duyuramadığımızı düşünüyorum. Her şeyden önce orada olan bir Türk vatandaşı ve genç bir kadın. Haksız yere İsrail’de tutularak ailesinden ayrı bırakılıyor. Bunu hepimizin dert edinmesi gerektiğini düşünüyorum. Ebru Özkan olarak değil orada haksız yere alıkonan bir Türk vatandaşı olarak düşünülmeli.


Kızım büyük bir sınavdan geçiyor

Çok zor bir durum elbette. Elhamdülillah inançlı insanlarız. Hayrın ver şerrin Allah’tan geldiğine inancımız tam. Ondan gelen başımız gözümüz üstüne. Bu büyük bir sınav. Benim kızım şu anda bir sınavdan geçiyor. Biz de onunla birlikte bu sınavdayız. Rabbim bu sınavdan hakkıyla bizi çıkarsın.
Filistin’de daha acı olaylar var. Annesinden koparılan, şehit edilen çocuklar var. Daha büyük acılar yaşıyor onlar. Rabbim onların yardımcısı olsun.

İsrail çok aciz bir devlet. Çocuk öldüren, kadın öldüren, masumları öldüren bir devletten ne beklersiniz.

Dünya döndükçe ne Nemrutlar ne de Firavunlar biter. Ama şu bir gerçek ki her Nemrut’un bir İbrahim’i her Firavun ’un da bir Musa’sı olacaktır.Kudüs bizim! Ne yaparlarsa yapsınlar vazgeçmeyeceğiz!

Bir Ebru’yu tutarlar orada ama bin Ebru gider. Gidecekte. Orası bizim. Kudüs bizim. Kudüs Müslümanların. Kudüs’ü, Mescid-i Aksa’yı ziyaret etmek bizin en doğal hakkımız. Hiç kimse bu hakkı bizim elimizden alamaz.

Ebru onların güvenini tehdit ediyormuş. Neye dayanarak böyle bir suçta bulunuyorlar anlamış değilim. Üstünde bomba mı buldular, çantasında mühimmat mı buldular? Benim kızım ne yaptı da onların güvenini tehdit ediyor.

Benim kızım Kudüs aşığı. Sağ salim hele bir dönsün yavrum. Ondan sonra ben de Allah nasip ederse gitmek istiyorum. Hiç gitmedim.

Kızımın bu üçüncü gidişi. Kudüs’ü, Mescid-i Aksa’yı, Filistin’i çok seviyor. Oradaki o masum çocukları bir başka seviyor. Oranın halkını ve çocuklarını yalnız bırakmak istemiyor. Her gittiğinde onlara muhakkak bir şeyler götürüyordu…

Günlerdir sesini duymadım

Gözüm hep telefonda… Acaba sesini duyabilecek miyim? Belki bir fırsat olur görüntülü arar yüzünü görürüm diye hep bekliyorum.. Hiçbir şekilde Ebru ile görüşemedik. Avukat aracılığı ile hep bilgi alıyoruz.

Belirsizlik bizi mahvetti. Babası çok üzgün. Hepimiz çok üzgün ve endişeliyiz. Ama ümidimiz de var elbette. Kızım sağ salim inşallah ülkesine dönecek.

Belki de Ebru Kudüs’ün sesi olur

Rabbim bu zor imtihanı ona nasip etti. Bize nasip etti. İnşallah hep birlikte hakkıyla çıkarız bu imtihandan.

Röportaj: Aylin Gedik

07/07/2018 13:40:00
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.