KUDÜS’ÜN GÜNDEMİ SİNEMA

Bu yıl ikincisi düzenlenen Kudüs Elia Film Festivali’nin direktörü Yusuf Elsalahi, “Kudüs’ün tek gündemi sinema olsun istiyoruz” ifadelerini kullanıyor.
08/09/2019 13:39:00

Bu yıl ikincisi düzenlenen Kudüs Elia Film Festivali’nin direktörü Yusuf Elsalahi, “Kudüs’ün tek gündemi sinema olsun istiyoruz” ifadelerini kullanıyor.
Yusuf Elsalahi, Kudüs’te yaşayan ve sinemaya gönül vermiş Filistinli bir genç. Geçen yıl iki arkadaşıyla birlikte neden Kudüs’te bir festivalimiz yok diye düşünmüşler ve harekete geçmişler. Böylece Kudüs’ün ilk sinema festivali Elia doğmuş. 12-16 Eylül tarihinde ikincisi düzenlenecek olan festival, bu yıl daha da güçlü geliyor. Dünyaca ünlü Arap oyuncular ve yönetmenler Kudüs’te olacaklar. Filistinli oyuncu Mohammed Bakri, Ürdünlü aktör Eyad Nassar , Mısırlı aktris Ragaa Hüseyin bunlardan sadece birkaçı. Biz de Elia Kısa Film Festivali’nin hikayesini Yusuf Elsalahi’den dinledik.

- Elia Kısa Film Festivali’nin bu yıl ikincisi düzenleniyor. Bu yolculuğa nasıl başladınız?Kudüs’te daha önceden bir Arap film festivali hiç düzenlenmemişti. Arap filmlerinin gösterildiği bir festivalden bahsediyorum. Bunun eksikliğini hep hissediyorduk. Biz de bu konuda harekete geçmeye karar verdik. Geçen yıl sinema alanında eğitim alan iki arkadaşımla bu festivalin ilkini düzenledik. Hem bizim için hem de Kudüs için bir ilk oldu.

- Zorluklarla karşılaştınız mı?

60 kısa filmin gösterileceği Elia Kısa Fİlm Festivali’ne Arap dünyasının sinema ve dizi yıldızları da geliyor. Mısırlı popüler oyuncu Asma Abulyazeıd, onlardan sadece biri.
Bildiğiniz üzere Filistin’de festival düzenlenmek kolay değil. İlk yıl bizim için gerçekten zordu. Endişelerimiz vardı. Belki başaramayacağız ve bir daha düzenleme şansımız olmayacak ya da insanlar ilgi göstermezse ne yaparız diye korkuyorduk. Diğer yandan bu alanda tecrübemiz yoktu. Ben ve iki arkadaşım yola çıktık. İnsanlar arkamızda bir şirket ya da büyük bir güç olduğunu düşündü. Halbuki herşeyi kendi çabalarımızla başlattık. Bu yılki festivla için dokuz ay önce çalışmalara başladık. Yönetmenlere, oyunculara ve yapımcılara ulaştık. Onlardan bize film seçimlerini yapmalarını istedik.

- Sizi en çok ne cesaretlendirdi?

Cannes Film Festivali’ne gitme imkanı bulmuştuk. Oradaki herşeyi yakından takip ettik ve fikir edindik. Gösterimler, atölyeler, söyleşiler ve daha birçok konuda kafamızda bir konsept oluştu. İnsanlarla tanıştık. Onlardan festivalimize filmleriyle katkı sağlamalarını talep ettik. Döner dönmez de öğrendiklerimizi uyguladık. İlk festival beklediğimizden daha iyi geçti. Çok sayıda Arap yönetmen, yapımcı ve oyuncu bizi aradı. Gelecek yıl biz de katılmak istiyoruz dediler.

- İkinci festival ilki arasında ne gibi farklar oldu?

Birincisinde 9 ülke, bu yıl ise 16 ülke katıldı. Geçen yıl 3 gün sürmüştü, bu yıl 5 gün sürecek. İlkinde 120 film, bu yıl 400 film ulaştı elimize. İnsanların dizilerde, sinemalarda gördüğü tanınmış isimleri getirtebiliyoruz bu yıl. Sayfamızı ziyaret edenler bizi arıyorlar. “Gerçekten bu isimler Kudüs’e mi gelecek” diyorlar. Böylece halkın ilgisini daha fazla çekmiş oluyoruz. Çok kısa sürede kendimizi geliştirmek zorundaydık. Şükürler olsun ki bir yıl içinde 10 yaş büyüdü festivalimiz.

- Festivalin isim babası sizsiniz. Neden “Elia” şeklinde adlandırdınız?

İki sebebi var. Birincisi; Kudüs’ün çok eski isimlerinden biri “Elia”, festivale bu adın yakışacağını düşündüm. İkincisi ise kızkardeşimin 2015 yılında bir kızı oldu. Ona Elia ismini koymuştum. Ailedeki ilk torundu ve o bana hep hayata dair ümit verdi. Festivalimize yakışan bir isim oldu.

08/09/2019 13:39:00
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.