KUDÜS VE MESCİD-İ AKSA TÜM MÜSLÜMANLARIN ORTAK MİRASIDIR

Al-Aksa İslam Vakıfları ve Mukaddesatları Koruma Derneği Başkanı Safvat İfreyc, işgal altındaki Kudüs ve Mescid-i Aksa’nın İslam dünyasının ortak olduğunu söyledi.
29/11/2018 13:27:00
Özel Röportaj Haber

Al-Aksa İslam Vakıfları ve Mukaddesatları Koruma Derneği Başkanı Safvat İfreyc, işgal altındaki Kudüs ve Mecid-i Aksa’nın İslam dünyasının ortak mirası ve tüm Müslümanlara ait olduğunu söyledi.

17-18 Kasım tarihlerinde, İstandul’da “İslam Dünyası Buluşuyor” adı altında düzenlenen 3. Uluslararası STK Fuarı’na katılan Al-Aksa İslam Vakıfları ve Mukaddesatları Koruma Derneği Başkanı Safvat İfreyc, derneğin çalışmaları ve işgal altındaki Kudüs’te yaşananlar hakkında Haber Kudüs muhabirine konuştu.

İşgal altındaki Kudüs’te bulunan kutsalların işgalci İsrail'in saldırılarından dolayı zarar gördüğünü ve Al-Aksa Derneği olarak Filistin’de, özellikle Kudüs’te bulunan mukaddesatları korumak için çalışmalar yaptıklarını söyleyen İfreyc, “İsrail işgali, Kudüs’te bulunan her şeye zarar veriyor. Buna Kudüs’te yaşayan Filistinler dâhil. Çok zor şartlar altında yaşıyorlar ve işgalci İsrail’in saldırılarından dolayı her gün yeni sıkıntılarla karşılaşıyorlar. Biz Al-Aksa Derneği olarak Kudüs’teki İslami kutsallara yönelik, özellikle mescit ve mezarlıklarda onarım çalışmaları yapıyoruz. Tabi Osmanlı’dan kalma eserlere de yönelik onarım çalışmaları yapıyoruz. Ayrıca işgal altındaki Kudüs’te yaşayan Filistinlilere insani yardım da ulaştırıyoruz” ifadelerini kullandı.

'Gazze’de işgalci İsrail’in vahşiliğini görüyoruz'

Filistin halkının her daim saldırı altında olduğunu ve buna en son Gazze saldırılarında şahitlik ettiğimizi söyleyen İfreyc, “İşgalci İsrail’in Gazze’ye düzenlediği son saldırılarında onun ne kadar vahşi bir rejim olduğunu gördük. Bu durum işgalci İsrail’in sadece kutsal mekânlara değil, dinlere ve insana da değer vermediğini göstermektedir.” dedi.

'Mescid-i Aksa tüm Müslümanların ortak mirasıdır'

Fuara katılma nedeninin işgal altındaki Kudüs ve Mescid-i Aksa’nın karşı karşıya olduğu tehlikeler ve Kudüs’te yaşayan Filistinlilerin yaşadığı sıkıntıları anlatmak olduğunu ifade eden İfreyc,"İsrail’in yarım asırdır işgal altında tuttuğu Kudüs ve Mübarek Mescid-i Aksa, sadece Filistinlilerin mirası değil tüm Müslümanların ortak mirasıdır. Mescid-i Aksa ve Kudüs dünyanın neresinde olursa olsun kadın, çocuk ve yaşlı fark etmeksizin tüm Müslümanlara aittir” diye konuştu.

'Türkiye Müslümanların son umudu'

İşgal altındaki Filistin başta olmak üzere Arap ülkelerinde özgürlüğün olmadığını söyleyen İfreyc sözlerine şöyle devam etti:

“Türkiye, İslam’ın kutsallarını korumak ve kurtarmak isteyen her özgür Müslümanın kendine yuva edindiği yer. Ayrıca, Türkiye dünyanın dört bir yanından gelen mazlumların buluştuğu ve sığınabildiği bir ülkedir. Ne yazıktır ki Arap ülkelerinde özgürlük namına hiçbir şeyin kalmadığını görüyoruz. Sadece Türkiye, başındaki hükümeti ve halkıyla dünyadaki bütün Müslümanlara umut olmaya devam ediyor.

Muhabir: Abubakar Batygov

 

 

29/11/2018 13:27:00
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.