KUDÜSLÜLER KENDİLERİNİ NASIL TANIMLIYORLAR?

Yahudi işgali altında bulunan dünyanın en gözde şehri Kudüs'te yaşayan Müslümanların durumu nasıl?
02/11/2019 09:29:00

HABER ANALİZ

Mübarek Mescid-i Aksa'yı bağrında barındıran kadim şehir Kudüs on yıllardır Yahudi işgali altında ve buranın yerli halkı, yeni Kudüs'ün gerçek sahipleri de on yıllardır hür türlü Yahudi zulmüne karşı büyük bir mücadele içindeler.

Yahudi göçleri ile değiştirilmek istenen demografik yapı, mescit, medrese ve evlere el konularak evsiz mabedsiz bırakılmak istenen Müslümanlar, arazilerin işgal edilmesiyle zor durumda bırakılan insanlar...

Kudüs'ün bugünkü nüfusu yaklaşık 900 bin... Bu nüfusun 500 bin kadarını şehre göç ettirilen ve Müslümanların evlerine el konularak yerleştirilen ya da Müslüman mahallelerinin yıkılarak yerine inşa edilen evlerde yaşayan Yahudiler oluşturuyor. 

50 bin kadar da yerleşik Hristiyan nüfus var Kudüs'te. Hristiyan kadim Kudüs'en batı tarafında daha çok yaşıyorlar ve onlar da Yahudilerin baskılarına maruz kalıyorlar.

Şehrin geri kalan nüfusunun 350 binini ise Müslümanlar oluşturuyor. 350 bin Müslüman tüm baskı, tutuklama yıldırma, öldürme veya göçe zorlama politikalarına rağmen mübarek Mescid-i Aksa ve Kudüs için direnmeye devam ediyorlar.

VATANDAŞ DEĞİLLER

Kudüs'te Mescid-i Aksa için canlarını ortaya koyan 350 bin Müslümannın her hangi bir devlete vatandaşlık aidiyetleri yoktur. İsrail vatandaşlığını kesinlikle kabul etmedikleri gibi kendilerini hala Osmanlı olarak tanımlıyorlar ve Türkiye'ye olan muhabbetlerini daima canlı tutuyorlar.

02/11/2019 09:29:00
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.