LA İLAHE İLLALLAH İBRAHİM HALİLULLAH

Kanuni Sultan Süleyman Eski Kudüs'ün El Halil Kapısı'nın alınlığına niçin "La ilahe illallah İbrahim Halilullah" yazdırdı?
25/10/2019 09:24:00

HABER KUDÜS / ANALİZ

 

Kadim Kudüs'ün yedi kapısından biri olan El Halil Kapısı'nın alınlığında yazan "La ilahe illallah İbraihm Halillullah" ifadesi ne manaya geliyor ve Kanuni Sultan Süleyman niçin bu ifadeyi sadece El Halil Kapısı'na yazdırmıştır?

Konuyla ilgili birçok kitapta ifade edilen görüş ne yazık ki İslami anlayışa ters ve Kudüs'e Yuhudileri ortak etme maksadıyladır (bilerek ya da bilmeyerek)

ÜÇ SEMAVİ DİNİN DE ŞEHRİ İFADESİ DOĞRU MU?

Kudüs için genellikle "üç semavi dinin şehri" ya da "İbrahim dinlerin kutsal şehri" ifadeleri kullanılıyor. Bu ifadelere dayanak olarak da Kanuni Sultan Süleyman'ın El Halil Kupasına yazdırdığı  "La ilahe illallah İbraihm Halillullah" ifadesi kullanılıyor. Birçok kitapta bu ifade "Hristiyan ve Yahudiler Kudüs'te hak sahibidir ve onların da kutsal şehridir" şeklinde tevil edilerek yer almıştır.

Bu ifade biçimi İslam'ın ruhuna terstir. En başta İslam'dan başka din yoktur ve İbrahim de ne Hristiyan ne de Yahudi idi. Bu ifadeler ayet ifadesidir. Haliyle Kudüs için kullanılan "üç semavi dinin de şehri ve İbrami dinlerin kutsal şehri" gibi ifadelerin İslami hiçbir karşılığı yoktur.

NİÇİN YAZILDI?


Yahudiler Milattan Sonra 70 yılından itibaren Kudüs'e sokulmamışlar ve bu 1967 yılına kadar devam etmiştir. Hristiyanlar ise sadece El Halil Kapısı'nı kullanarak Kudüs'e girebiliyorlardı. Kanuni Sultan Süleyman  "La ilahe illallah İbraihm Halillullah" iafadesi ile ayetlerin hakikatini Hristiyanlar hatırlatmış ve onlara "Siz Allah üçtür deseniz de Allah tektir, İbrahim bizim atamız deseniz de O Allah'ın dostudur ve Hristiyan değildir" demiştir. 

 

25/10/2019 09:24:00
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.