MAHKUMLARIN YAKINLARINDAN OTURMA EYLEMİ

İşgalci İsrail hapishanelerinde açlık grevi yapan Filistin direnişinin sembol isimlerinden Bergusi'nin eşi, açlık grevindeki tutuklulara destek için oturma eylemine başladı.
23/05/2017 10:31:00

İşgalci İsrail hapishanelerinde açlık grevi yapan Filistin direnişinin sembol isimlerinden Bergusi'nin eşi, açlık grevindeki tutuklulara destek için oturma eylemine başladı. Fedva Bergusi, "Oturma eylemi, açlık grevindeki tutukluların talepleri yerine getirilene kadar devam edecek" dedi.

 

Filistin direnişinin sembol isimlerinden ve 15 yıldır hapishanede bulunan Mervan Bergusi'nin eşi Fedva Bergusi ile tutuklu yakınları, açlık grevindeki tutuklulara destek için eski FilistinDevlet Başkanı Yasir Arafat'ın Ramallah'taki anıt mezarının bulunduğu bölge yakınlarında oturma eylemine başladı.

Fetih Hareketi Devrimci Konsey üyesi Fedva Bergusi, AA muhabirine yaptığı açıklamada, eylemin, 36 gündür açlık grevindeki Filistinli tutukluların hayati tehlikeleri karşısındaki duyarlılığı ifade etmek için başladığını belirterek, "Oturma eylemi, açlık grevindeki tutukluların talepleri yerine getirilene kadar devam edecek." dedi.

İşgalci İsrail hapishanelerindeki bin 500'den fazla Filistinli, "İsrail'in keyfi uygulamaları ve hak ihlallerine son verilerek tutukluluk şartlarının iyileştirilmesi" için 17 Nisan'da başladıkları açlık grevine 36 gündür devam ediyor. İsrail hapishanelerindeki kötü şartları protesto etmek amacıyla dün 200 Filistinli tutuklu daha açlık grevine başlamıştı.

Filistinli tutuklular, bu eylemleriyle "İsrail yönetimi üzerinde baskı oluşturmaya ve seslerini dünyaya duyurmaya" çalışıyor. Filistin direnişin sembol isimlerinden, 15 yıldır hapishanede bulunan Fetih Hareketi Merkez Konseyi Üyesi Mervan Bergusi'nin öncülük ettiği açlık grevine Hamas ve İslami Cihad Hareketi gibi diğer tüm Filistinli direniş örgütleri de destek veriyor.

Filistin Esirler Cemiyetinin de aralarında olduğu kurumların hazırladığı rapora göre, İsrail hapishanelerinde 481'i işgal altındaki Doğu Kudüs'ten olmak üzere 57'si kadın, 300'ü çocuk yaklaşık 7 bin Filistinli bulunuyor.

23/05/2017 10:31:00
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.