MESCİD-İ AKSA’DA SON 50 YILDA İLK DEFA CUMA NAMAZI KILINAMADI

4 Temmuz 2017’de işgalci İsrail, eylem yaptığı iddiasıyla 3 Filistinliyi şehit ederek Mescid-i Aksa’nın kapılarını kapatmıştı, son 50 yılda ilk defa Aksa’da Cuma namazı kılınamadı.
26/07/2018 11:05:00
Foto Haber

İşgalci İsrail güçlerinin, 2 Filistinliyi Mescid-i Aksa’nın girişinde, bir Filistinliyi de Aksa’nın avlusunda şehit ettiği ve son 50 yılda ilk defa Aksa’yı Cuma namazına kapattığı “Kudüs ve Mescid-i Aksa Direnişi” üzerinden bir yıl geçti.

Ne olmuştu?

14 Temmuz 2017 tarihinde işgalci İsrail güçleri, Mescid-i Aksa'da silahlı saldırı girişiminde bulunduğunu iddia ederek 3 Filistinliyi şehit etmişti.

Olay üzerine İsrail polisi, Mescid-i Aksa'nın kapılarının kapatıldığını ve Kudüs Bölge Polis Müdürlüğü’nün o gün Mescid-i Aksa’da namaz kılınmasına izin vermeyeceğine açıklamıştı.

Mescid-i Aksa'dan imamlar da dahil herkesi dışarı çıkaran polis, Aksa'da murabıt olarak adlandırılan Filistinli gönüllü bekçilerin telefonlarına el koymuş, Aksa'nın da içerinde bulunduğu şehrin surlarla çevrili Eski Şehir bölgesini ve çevresindeki yolları da giriş çıkışa kapatmıştı.

İsrail polisinin Mescid-i Aksa'da yaşanan olaylar üzerine Harem-i Şerif'i kapatmasının ardından binlerce Filistinli cuma namazını Eski Şehir surlarının dışında kıldı.

Bunun yanı sıra, İsrail polisi yaşanan olaydan sonra Aksa’yı üç gündür ibadete kapalı tuttuktan sonra Mescid-i Aksa'nın kapılarına metal dedektörler kurdu.

Peki Mescid-i Aksa’nın kapatılması ne demek?

Uzmanlar, 14-27 Temmuz 2017 arasında yaşananları İsrail'in 14 Temmuz'da Aksa'nın avlusunda yaşanan olayı bahane ederek, Müslümanların ilk kıblesi Mescid-i Aksa'nın statüsünü değiştirmeye, zaman ve mekân olarak bölmeye çalıştığı şeklinde yorumladı.

Mescid-i Aksa Müdürü Ömer el-Kisvani, olaylar esnasında yaptığı açıklamada, "Mescid-i Aksa’da 1969’den bu yana ilk defa cuma namazı kılınmasına izin verilmiyor. Bu çok tehlikeli bir adımdır. Bu açıkça ibadet özgürlüğüne ve din özgürlüğüne bir saldırıdır. İsrail aldığı önlemlere olayı bahane ederek Mescid-i Aksa'da namazı engelliyor. Biz Mescid-i Aksa'da neler döndüğünü bilmiyoruz. İsrail bu olayı bahane ederek Mescid-i Aksa'nın yapısını değiştirmeyi planlıyor.” ifadelerini kullanmıştı.

Kudüs ve Kutsal Mekanlara Destek için İslam-Hristiyan Komisyonu Genel Sekreteri Hanna İsa ise yaptığı açıklamada, İsrail'in Aksa'yı ibadete kapatarak ve sonrasında da kısıtlamalar getirerek son derece tehlikeli bir suç işlediğini, çeşitli savaşlara rağmen Aksa'nın yaklaşık 800 yıl boyunca hiç kapatılmadığını ifade etmişti.

Öte yandan uzmanlar, İsrail’in Aksa'nın Osmanlı döneminden beri uygulanan toplumsal, dini, tarihi ve siyasi statüsünü değiştirme planları yürüttüğünü ve Kudüs'ün 1967 yılında işgal edilmesinden bu yana Eski Şehir'deki Yahudi nüfusunu arttırmaya ve bu bölgede Yahudi sinagogları ile okullar inşa etmeye çalışarak bölgenin statüsünü değiştirmeye çabaladığını belirtiyor.

 

 

26/07/2018 11:05:00
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.