MESCİD-İ AKSA MÜSLÜMANLARINDIR VE BÖLÜNEMEZ

Kudüs İslami Heyetler, İsrail Kamu Güvenliği Gilad Erdan’ın Mescid-i Aksa’yı zaman ve mekan bakımından bölmeye yönelik çağrısına tepki gösterdi.
06/09/2019 23:52:00

Kudüs İslami Heyetler, İsrail Kamu Güvenliği Bakanı Gilad Erdan’ın işgal altındaki Kudüs’ün Eski Şehir beldesinde bulunan Mescid-i Aksa’nın bölünmesine yönelik çağrısına sert tepki gösterdi.

Heyetler tarafından yayımlanan ortak bildiride, “İsrail Kamu Güvenliği Bakanı Erdan’ın açıklamaları Mescid-i Aksa’daki mevcut durumu değiştirmeyi ve Müslümanların Mescid-i Aksa’daki haklarını ellerinden almayı hedefliyor.” denildi.

Bildiride ayrıca, “Mescid-i Aksa sadece Müslümanlarındır ve bölünemez. İsrail’in bu konudaki girişimlerini engellemek için tüm Müslümanların ortaklaşa hareket etmesi gerekir” ifadeleri yer aldı.

İsrail Kamu Güvenliği Bakanı Erdan, Yahudilerin de ibadet etmesi için Mescid-i Aksa'daki statükonun değiştirilmesi gerektiğini söylemişti.

Harem-i Şerif'teki statüko, Osmanlı döneminden bu yana Kudüs İslami Vakıflar İdaresindeki Mescid-i Aksa'da sadece Müslümanların ibadet etmelerine izin veriyor.

Her ne kadar Tel Aviv rejimi Harem-i Şerif'teki statükoya saygı duyduğunu iddia etse de Ürdün'e bağlı Kudüs İslami Vakıflar İdaresi bu iddiayı reddediyor ve İsrail'in yetkilerine müdahale ettiğini vurguluyor.

 

06/09/2019 23:52:00
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.