MESCİD-İ AKSA’YA 17 BİNDEN FAZLA YAHUDİ BASKIN DÜZENLEDİ

2019 yılının başından bu yana Mescid-i Aksa’ya 17 binden fazla Yahudi yerleşimcinin baskın düzenlediği bildirildi.
09/10/2019 16:12:00

2019 yılının başından bu yana Mescid-i Aksa’ya 17 binden fazla Yahudi yerleşimcinin baskın düzenlediği bildirildi.

Konuyla ilgili yayınlanan raporda, Ocak ayının başından Eylül ayına kadar 17 bin 878 Yahudi yerleşimcinin Mescid-i Aksa’ya 206 baskın gerçekleştirdiği kaydedildi.

Baskınların Haziran ve Temmuz aylarında daha yoğun olduğu belirtilen raporda, her iki ayda da ortalama 3 bin 410 Yahudi yerleşimcinin Mescid-i Aksa’ya baskın düzenlediği bildirildi.
Raporda, işgal güçlerinin söz konusu dönemde Kudüslü aktivistleri Mescid-i Aksa’dan uzaklaştırmak için 225 karar çıkardığı ifade edildi.

Yahudi yerleşimcilerin Mescid-i Aksa’ya düzenledikleri baskınlar Ekim ayında da devam ederken, 1 Ekim’de düzenlenen baskına 74 Yahudi yerleşimci katıldı.

Kudüs’teki İslami Vakıflar Dairesi 2 Ekim’deki baskına 104 kişinin katıldığını açıklarken, 3 Ekim’deki baskına ise 188 Yahudi yerleşimcinin katıldığı belirtildi.

Mescid-i Aksa'yı Yahudiler ve Müslümanlar arasında zaman ve mekan bakımından ikiye bölme planları yapan işgal yönetimi, oldubitti yaparak bu planlarını hayata geçirebileceği zemini hazırlamaları için Yahudi yerleşimcileri Mescid-i Aksa'ya baskın düzenlemeye teşvik ediyor.

İşgal güçlerinin himayesinde Mescid-i Aksa'ya giren Yahudi yerleşimciler, bir süre avluda dolaştıktan sonra Es-Silsile Kapısı'ndan çıkıyor.

İşgal polisi Yahudi yerleşimcilerin Mescid-i Aksa'ya baskın düzenlemesine öğleden önce ve sonra olmak üzere iki ayrı zaman diliminde izin verirken, Yahudi yerleşimciler baskınlar için daha çok cemaatin az olduğu sabah saatlerini tercih ediyor.
 

Kaynak: Filistin Enformasyon Merkezi

09/10/2019 16:12:00
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.