MÜSLÜMANLARA 'MESCİD-İ AKSA'YI ZİYARET EDİN' ÇAĞRISI

Filistin Evkaf ve Din İşleri Bakanı Yusuf İd'is Şeyh, Müslümanlara Mescid-i Aksa'yı ziyaret etmeleri çağrısında bulundu.
18/07/2018 16:31:00

 

Filistin Evkaf ve Din İşleri Bakanı Yusuf İd'is Şeyh, Müslümanlara işgalci Yahudi yerleşimcilerin Mescid-i Aksa’ya düzenlediği baskınlara karşılık Aksa'yı yoğun bir şekilde ziyaret etmeleri çağrısında bulundu.

Filistin’in resmi haber ajansı WAFA’nın haberine göre, Filistin Evkaf ve Din İşleri Bakanı Yusuf İd'is Şeyh’in, yaptığı açıklamada, işgalci Yahudi yerleşimcilerin Mescid-i Aksa’ya düzenlediği baskınlara ve Aksa’nın altında devam eden kazı çalışmalarına tepki için Müslümanlara Harem-i Şerif’e ziyaret etme çağrısında bulunduğu belirtildi.

Şeyh ayrıca, açıklamasında işgalci İsrail güçlerinin Aksa’da gönüllü olarak nöbet tutan Filistinlileri hedef almasının da Yahudi yerleşimcilerin baskınlarını arttırmak için olduğunu ifade etti.

İşgalci İsrail polisi eşliğindeki 300'den fazla fanatik Yahudi bu sabah Mescid-i Aksa'ya baskın düzenlerken, Aksa’da nöbet tutan Filistinliler işgalci İsrail güçlerince Aksa’dan 3 günlüğüne uzaklaştırılmıştı.

Mescid-i Aksa'ya baskın düzenleyen Yahudilerin sayısında ciddi artış

Fanatik Yahudilerin Mescid-i Aksa'ya düzenledikleri baskınlarda geçen yıllara oranla bu yıl ciddi artış yaşandı.

Yahudilerin Mescid-i Aksa'ya baskın düzenlemelerini destekleyen İsrailli "Yara" adlı derneğin önceki günlerde yayımladığı raporda, bu yılın ilk yarısında 22 binden fazla Yahudi yerleşimcinin Mescid-i Aksa'ya girdiği belirtilerek bu sayısının şimdiden geçen yılın toplamında Mescid-i Aksa'ya giren yerleşimcilerin sayısına yaklaştığı ifade edilmişti.

Geçen yıl Mescid-i Aksa'ya baskın düzenleyen Yahudi yerleşimci sayısı 22 bin 256 iken bu yılın ilk altı ayında söz konusu sayının 22 bin 206'ya ulaştığı vurgulanan raporda, "Yıl sonunda bu sayının rekor seviyeye ulaşması bekleniyor." ifadelerine yer verilmişti.

İşgal altındaki Doğu Kudüs'ün Eski Şehir bölgesinde bulunan Mescid-i Aksa, Müslümanların ilk kıblesi olma özelliğini taşıyor.

Yahudiler, içinde Kıble Mescidi ile Kubbetu's Sahra Camisi'nin yanı sıra müze, medreseler ve büyük avlunun yer aldığı Mescid-i Aksa Külliyesi altında "Süleyman Mabedi kalıntılarının bulunduğu" iddiasıyla kazı çalışmaları yapıyor, Harem-i Şerif'te kendilerinin de ibadet etme hakları olduğunu savunuyor.

 

18/07/2018 16:31:00
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.