Normalleşme çabaları İsrail'i ve acımasız uygulamalarını cesaretlendiriyor

Bakan Çavuşoğlu, normalleşme çabalarının, İsrail'i ve acımasız uygulamalarını cesaretlendirdiği söyledi.
27/11/2020 15:30:00

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Nijer'in başkenti Niamey'de düzenlenen İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) 47. Dışişleri Bakanları Konseyi Toplantısı'nda Asya grubu adına konuştu. 

Çavuşoğlu, "Asya pek çok açıdan yükseliyor. Ümmet bu yükselişte hak ettiği yeri almalıdır. İİT Asya Grubu, bu güçle, dünya çapında ortak İslami eylemde bulunmaya kararlı." ifadelerini kullandı.

 

Bakan Çavuşoğlu, 2020 yılının, herkes için zorlayıcı bir yıl olduğunu söyleyerek, Kovid-19 salgının yanı sıra İslamofobinin hiç olmadığı kadar yükselişte olduğunu ve normalleşme çabalarının, İsrail'i ve acımasız uygulamalarını cesaretlendirdiğini ifade etti.

İsrail'in ilhak planlarını askıya alma kararının bir aldatmaca olduğuna dikkat çeken  Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, yerleşim yerlerinin genişlemesinin ise en yüksek seviyelere ulaştığını söyledi. 

Bakan Çavuşoğlu, "Amaçları çok net: Bağımsız, egemen ve bitişik bir Filistin Devletini fiziksel olarak imkansız kılmak." dedi.

Kudüs'te büyükelçilikler açma yönündeki eşgüdümlü uluslararası girişimlerin de Kudüs'ün statüsünü zayıflatmayı hedeflediğini belirten Çavuşoğlu, şunları kaydetti:

"Filistin meselesinin, İİT ülkelerinin gözünde merkezdeki yerini kaybettiğine dair artan bir yanlış algı var. Hatta bazıları bunun belirli üyeler tarafından bir 'yükümlülük' olarak görüldüğünü iddia ediyor. Ne yazık ki, Filistin davasının düşmanları, böylesi bir yanlış algıyı teşvik etmek için bizim bölünmemizden yararlandılar. Bu nedenle ortak kararlılığımızı tazelemeliyiz. Bu teşkilatın temelinde yatan davada birleşemezsek, ümmetin birliğini nasıl savunabiliriz? Sözümüzü kim ciddiye alacak? Resim net: Güvenilirliğimiz tehlikede."

27/11/2020 15:30:00
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.