Son bir haftada İsrail’in Filistin’de işlediği insanlık dışı suçlar

Geçtiğimiz hafta Batı Şeria ve Kudüs'ün farklı bölgelerinde 82 noktada çatışma yaşanırken bir Filistinli genç şehit edildi.
11/01/2021 12:02:00

Geçtiğimiz hafta Batı Şeria ve Kudüs'ün farklı bölgelerinde 82 noktada çatışma yaşanırken bir Filistinli genç şehit edildi, iki İsrail askeri ve 6 Yahudi yerleşimci yaralandı.

8 Ocak Cuma günü, İsrail güçleri ile Filistinli gençler arasında 14 noktada çatışmalar baş gösterdi. Çıkan çatışmalarda bir İsrail askeri ve 7 Filistinli sivil yaralandı. Ayrıca Yahudi yerleşimcilere ait bir araba yakılırken İsrail devriyelerine molotof kokteyli atılarak direniş eylemleri sürdürüldü.

Perşembe günü Filistin’in farklı bölgelerine baskınlar düzenleyen işgal kuvvetleri ile Filistinliler arasında 12 noktada çatışma meydana geldi. Atılan taşlarla 4 yerleşimci yaralanırken 3’ü gerçek mermiyle olmak üzere 6 Filistinli yaralandı. 

Çarşamba gününde ise Batı Şeria ve Kudüs’ün farklı bölgelerine saldıran işgal güçleri ile Filistinli gençler arasında 11 noktada çatışma meydana geldi. Ayrıca Yahudi yerleşimcilerin, işgal altındaki Batı Şeria'nın farklı bölgelerinde Filistinlilere ait ev ve araçlara saldırması sebebiyle birçok Filistinli zarar gördü.

Son günlerde Yahudi yerleşimcilerin Filistinlilere saldırıları artarken İsrail yetkilileri bu tekrarlanan saldırıları genellikle görmezden geliyor.

Salı günü, işgal altındaki Beytülahim'de, "bıçaklı saldırı girişiminde bulunduğu" iddiasıyla İsrail askerleri tarafından ateş edilen 25 yaşındaki Filistinli bir genç şehit oldu. Ayrıca 9 ayrı noktada çatışma yaşanırken bir yerleşimci kadın atılan taşlarla yaralandı.

16 noktada çatışmanın yaşandığı Pazartesi gününde ise bir İsrail askeri taşlarla yaralandı. İsrail askerleri, birçok noktaya baskın düzenledi. Bunun üzerine baskına tepki göstererek sokağa çıkan onlarca Filistinli ile İsrail askerleri arasında arbede yaşandı. İsrail güçleri Filistinlileri dağıtmak için göz yaşartıcı gazın yanı sıra plastik ve gerçek mermiler kullandı.

Pazar günü 14 noktada çatışma meydana gelirken bir yerleşimci ağır yaralandı.

Geçtiğimiz Cumartesi gününde ise molotof kokteyllerinin atıldığı ve onlarca sivilin zehirli gazdan etkilendiği 6 noktada çatışma gerçekleşti.

Kaynak: Filistin Enformasyon Merkezi

11/01/2021 12:02:00
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.