Tel Aviv'deki büyükelçiliklerini Kudüs'e taşıma kararı aldılar

Afrika ülkesi Ekvator Ginesi Tel Aviv'deki büyükelçiliğini Kudüs'e taşıma kararı aldı.
20/02/2021 11:22:00

Afrika ülkesi Ekvator Ginesi Tel Aviv'deki büyükelçiliğini Kudüs'e taşıma kararı aldı.

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, Afrika ülkelerinden Ekvator Ginesi Devlet Başkanı Teodoro Obiang'ın, ülkesinin Tel Aviv'deki büyükelçiliğini Kudüs'e taşıma kararı aldığını açıkladı.

İsrail Başbakanlık ofisinden yapılan yazılı açıklamada, Netanyahu'nun Ekvator Ginesi Devlet Başkanı Obiang ile telefonda görüştüğü belirtildi.

Görüşmede Obiang'ın Ekvator Ginesi'nin Tel Aviv'deki büyükelçiliğini Kudüs'e taşıma yönündeki kararını Netanyahu'ya bildirdiği kaydedilen açıklamada, İsrail Başbakanı'nın da bu kararı memnuniyetle karşıladığı aktarıldı.

Netanyahu, İsrail'in Afrika ülkeleriyle ilişkilerini geliştirme noktasında çalışmalarını sürdüreceğine vurgu yaptığı telefon görüşmesinde, "İsrail Afrika'ya, Afrika da İsrail'e büyük bir şekilde dönüyor." ifadelerini kullandı.

Eski ABD Başkanı Donald Trump, Aralık 2017'de, Birleşik Milletler Güvenlik Konseyinin (BMGK) 1980 yılında İsrail'in Doğu Kudüs'ü ilhak ederek başkent ilan etmesini geçersiz sayan 478 sayılı kararına rağmen, Kudüs'ü resmen "İsrail'in başkenti" olarak tanımıştı.

Trump'ın Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıdığı 2017'den bu yana sadece ABD ile Guatemala, Tel Aviv'deki büyükelçiliklerini Kudüs'e taşımıştı.

Kaynak: Star

20/02/2021 11:22:00
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.