Ürdün'de suya karşılık elektrik anlaşmasına karşı binlerce kişinin katıldığı yürüyüş

Bugün Ürdün'ün başkenti Amman'da, Ürdün yönetiminin ABD ve BAE'nin gözetiminde İsrail işgal rejimiyle imzaladığı suya karşılık elektrik anlaşmasını protesto amacıyla düzenlenen yürüyüşe binlerce kişi katıldı.
12/11/2022 10:37:00

Yürüyüş, bağımsız bir sivil toplum kuruluşu olan Normalleşmeye Karşı Direniş ve Vatanın Korunması İçin Ulusal Forum tarafından düzenlendi. İklim Değişikliği Konferansı esnasında Mısır'ın Şarmu'ş-Şeyh şehrinde işgal rejimi yetkilileriyle Ürdünlü yetkililer arasında imzalanan suya karşı elektrik anlaşmasına karşı çıkan muhtelif siyasi partiler ve sendikalar da yürüyüşe destek verdi.

Yürüyüşe katılanlar anlaşmanın Anayasanın çiğnenmesi anlamına geldiğini dile getirerek başta Vadi Araba Anlaşması olmak üzere İsrail işgal rejimiyle imzalanan tüm anlaşmaların iptal edilmesini istediler.

Anlaşmaya göre Ürdün güneydeki Ürdün Çölü bölgesinde kurulan güneş enerjisi sistemiyle elde edilen elektrikten 600 megawatt elektrik vermesine karşılık İsrail işgal rejimi de Akdeniz'den çekilerek arıtılan sulardan 200 milyon metreküp su verecek.

12/11/2022 10:37:00
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.