Yahudi hizmetkarı Pompeo Kudüs'te!

ABD Dışişleri Bakanı Pompeo, Kudüs’te Netanyahu ve Bahreyn Dışişleri Bakanı Ez-Zeyyani ile bir araya geldi.
19/11/2020 20:21:00

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Fransa, Türkiye ve Gürcistan ziyaretlerinden sonra İsrail’e geçip Kudüs’te Benjamin Netanyahu ve Bahreyn Dışişleri Bakanı Abdüllatif Ez-Zeyyani ile bir araya geldi.

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, işgal altındaki Kudüs'ü ziyareti sırasında, Batı Şeria’daki İsrail yerleşim birimlerini ve Golan Tepeleri’ni de ziyaret edebileceğini belirtti.

Pompeo, İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu ile ortak bir basın toplantısında, iki ülke arasındaki ilişkilerin büyük önem taşıdığını ve Başkan Trump yönetiminde güçlendiğini söyledi.

Önceki ABD yönetimlerinin elçilik merkezlerini Tel Aviv’den işgal altındaki Kudüs'e taşımayı reddetmesine şaşırdığını söyleyen Pompeo, "İsrail, Yahudi halkının vatanıdır." ifadesini kullandı.

Özellikle Filistin için İsrail'i Boykot Girişimi'ne (BDS) değinerek, Yahudi karşıtı örgütleri etkisiz hale getirmek için gerekli önlemleri alacaklarını belirtti.

Pompeo, ABD'nin yeni gelen Demokrat Devlet Başkanı Joe Biden'in yönetim politikasına değinmeden Tahran üzerindeki baskıyı hafifletmeyeceğini söyleyerek İran'ı tehdit etti.

Buna karşılık Siyonist Netanyahu, Arap ülkelerini İsrail ile ilişkilerini normalleştirmeye ikna ettiği için Trump'a teşekkür ederek, "Onun sayesinde Sudan, BAE ve Bahreyn ile barışa ulaştık." ifadesini kullandı.

Devamında Netanyahu, ABD ile ittifaklarının, Başkan Trump sayesinde eşi görülmemiş seviyelere ulaştığını sözlerine ekledi.

25 Mart 2019'da ABD Başkanı Donald Trump, İsrail rejiminin 1967'de işgal ettiği Golan Tepeleri üzerindeki egemenliğini resmen tanımıştı.

Kaynak: Filistin Enformasyon Merkezi

19/11/2020 20:21:00
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.