Yaklaşık 100 bin Filistinli Kadir Gecesi’ni Mescid-i Aksa’da ihya etti

Yüz bine yakın Filistinli Kadir Gecesi’ni ihya için Mescid-i Aksa’ya akın etti.
09/05/2021 11:50:00

Kudüs kentinden ve 1948’de işgal edilen toprakların çeşitli bölgelerinden on binlerce Filistinli Kadir Gecesi’ni ihya için Mescid-i Aksa’ya akın etti.İşgal güçleri Filistinlilerin Mescid-i Aksa’ya ulaşmalarını engellemek için daha önce görülmemiş kısıtlamalara başvurdu ve Kudüs’e giden yollara barikatlar kurarak 1948’de işgal edilen topraklardan gelen yüzlerce otobüsü geri çevirdi.

İşgal güçleri, onlarca otobüsü Kudüs’ün kuzeybatısındaki Ofer kampı ve kentin batısındaki Ebu Ğuş köyü yakınlarında durdurdu.

Kudüslü kaynaklar, Mescid-i Aksa’da Kadir Gecesi’ni ihya edenlerin sayısının 90 bini geçtiğini bildirdi.Yüzlerce Kudüslü, işgal güçleri tarafından durdurulan otobüslerdeki yolcuları özel araçlarıyla Mescid-i Aksa’ya taşıdı. Otobüslerden inen yolculardan bir kısmının ise yürüyerek Mescid-i Aksa’ya ulaştığı kaydedildi.Binlerce Filistinlinin Mescid-i Aksa’ya yönelmesinden rahatsız olan işgal güçleri el-Esbat Kapısı ve Hıtta Kapısı civarında Filistinlilere saldırdı.

Mescid-i Aksa’ya doğru yürüyen Filistinlilerin üzerine ses bombası atan işgal güçlerinin bir kişiyi gözaltına aldığı ve bir başkasını da yaraladığı belirtildi.

İşgal güçleri, Mescid-i Aksa’ya 5 bin iftar paketinin girmesine izin verirken İslami Vakıflar Dairesi tarafından Mescid-i Aksa’nın misafirleri için hazırlanan 25 iftar paketinin girmesine ise izin vermedi.

Kaynak: Filistin Enformasyon Merkezi

09/05/2021 11:50:00
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.